Jak rozwiązywać konflikty w zespole?
30 marca, 2022Transformacja cyfrowa – po co to komu?
11 kwietnia, 2022Charyzma w pracy, dlaczego jest ważna?
Pracownik obdarzony charyzmą umie dotrzeć do ludzi, zmotywować ich do konkretnego działania. Dlatego charyzmatyczny lider jest w stanie osiągnąć z grupą bliskich mu osób więcej niż osoba pozbawiona tej cechy. Czy osoba charyzmatyczna taka się rodzi? Czy każdy może przy pomocy ćwiczeń rozwinąć tę cechę i pokierować z jej pomocą działaniami innych?
Czym jest charyzma?
Charyzma jest definiowana jako cecha osobowości, która wywołuje podziw u innych. Osoba charyzmatyczna bywa autorytetem w pracy i w życiu prywatnym. Nierzadko jest po prostu skazana na sukces, ponieważ pociąga za sobą tłumy, wzbudza zaufanie, nie boi się wyzwań i szybko przekonuje innych do swoich racji.
Jak rozpoznać cechy osoby charyzmatycznej?
Można wymienić pewne cechy, które są wspólne dla osób charyzmatycznych.
- To na pewno ktoś pełen entuzjazmu, pozytywnie podchodzący do wykonywanych przez siebie zadań. Pasjonat, osoba optymistyczna, niebojąca się wyzwań.
- Osoba charyzmatyczna jest jednocześnie obdarzona empatią, czyli współodczuwa i rozumie drugiego człowieka. To dobry słuchacz, do którego chętnie przychodzą ludzie w potrzebie i po poradę. Sprzyja temu umiejętność komunikowania się.
- Ważną cechą osoby charyzmatycznej jest pewność siebie. Ta cecha wpływa na jej działania, ale także na postawę ciała, głos i podejmowanie nawet trudnych przedsięwzięć.
- Osoby charyzmatyczne mają skłonność do dominacji. Są inteligentne, ambitne, elokwentne, ale też ekstrawertyczne, co oznacza, że lubią przebywać z ludźmi i są zainteresowane kontaktami z szerokim gronem odbiorców.
Dowiedz się więcej o szkoleniu: Autorytet i charyzma lidera w trudnych czasach
Wymieniając tę listę cech osoby charyzmatycznej możemy zauważyć, że część z nich da się wypracować albo pogłębić u osób, które mają pewne predyspozycje do bycia przywódcami lub chcą zwiększyć swoje oddziaływanie na innych.
Jak charyzma przydaje się w pracy?
Wielu ludzi sukcesu, których znamy z pierwszych stron gazet, to właśnie przywódcy obdarzeni charyzmą. Cechę tę przejawia wiele osób pnących się szybko po szczeblach kariery politycznej czy biznesowej.
Osoby charyzmatyczne w pracy są ambitne, chcą osiągnąć sukces i budują swoją markę osobistą. Wiedzą, jak prezentować się w otoczeniu, umiejętnie podkreślają swoją wartość, eksponują swoje mocne strony i skutecznie określają cele życiowe, do których codziennie dążą. Co ważne, nie robią tego ignorując innych. Nie cechuje ich egoizm czy manipulacja.
Dowiedz się więcej Cechy dobrego lidera i przywódcy – jakie ma zadania i czym się wyróżnia?
Ponieważ tworzą wokół siebie grupę zaufanych osób, wyróżniają się empatią i są lubiane, wzbudzają podziw, sympatię i mogą liczyć na pomoc kolegów, współpracowników oraz podwładnych. Potrafią też wydobyć z ludzi pozytywne cechy i zmotywować ich do wytężonej pracy. To wszystko sprawia, że charyzmatyczny szef, kierownik czy menadżer jest wartościowym pracownikiem.
Charyzmatyczne osoby nie obawiają się zmian, innowacji i podejmowania wyzwań. Dążą do określonego celu, a nierzadko same nakreślają te cele, przyspieszając rozwój swój, pracowników i całego przedsiębiorstwa. To tylko przynosi korzyści, bo przecież zaangażowani, zmotywowani, skoncentrowani na zadaniu, a do tego umiejący budować relacje pracownicy są na wagę złota. Bardzo często osoby z charyzmą motywują ludzi i są ekspertami w bardzo wyspecjalizowanych dziedzinach.
Czy charyzmę można ćwiczyć?
Ponieważ charyzma może przydać się nie tylko w pracy, ale także w życiu osobistym, warto zastanowić się nad tym, czy można ją zwiększyć. Osoby, które nie są charyzmatyczne, a jednak chciałyby poprawić swoje relacje w pracy i siłę swojego pozytywnego oddziaływania, mogą poświęcić nieco czasu na pogłębienie cech, które w byciu charyzmatycznym pomagają.
Postawa ciała ma wpływ na to, jak się zachowujemy i jak oddziałujemy na innych. Wyprostowana sylwetka i utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą nie tylko wpływają na to, jak jesteśmy postrzegani, ale nawet na gospodarkę hormonalną organizmu.
Chcesz zdobyć cechy osoby charyzmatycznej? Poznaj szkolenie Autoprezentacja i kreowanie wizerunku własnego.
Kiedy ciało jest silne i mocne, zmniejsza się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a wzrasta poziom testosteronu odpowiedzialnego za dominację i szybkie podejmowanie decyzji. Łatwiej w takiej sytuacji pokonywać wyzwania i wzbudzać zaufanie u innych. Warto też zwrócić uwagę na swoje ubranie, które powinno być zawsze schludne.
Poprawne posługiwanie się językiem, mówienie zwięźle i ciekawie, bez niepotrzebnych dygresji i potocznych zwrotów, także poprawia ocenę w oczach innych. Należy mówić tak, by inni chcieli słuchać.
Przeczytaj więcej na blogu:
Czym jest przywództwo? Rodzaje i typy przywództwa. Różnica między przywództwem a zarządzaniem
Perswazja — czym jest? Techniki i rodzaje perswazji
Także słuchanie innych jest ważne: w skupieniu, aktywnie, patrząc drugiej osobie w oczy. Nie zapominajmy, że postać charyzmatyczna jest także empatyczna. Warto nazywać emocje swoje i innych, nie wolno natomiast ich oceniać negatywnie ani ich unikać. Charyzmatyczny lider rozumie lęk, wstyd, niepewność i potrafi podnieść na duchu.
Wysoki poziom charyzmy przydaje się nie tylko w pracy. Jest bardzo pomocny także w życiu osobistym, gdyż zjednuje ludzi, pozwala zacieśniać więzi, jest cechą pozytywną, pod warunkiem wszak, że wykorzystuje się ją do tworzenia dobra, nie zaś do wpływania negatywnie na ludzi.