WOMEN'S LEADERSHIP
Choć „kierownikiem” może być dziś w zasadzie każdy, tylko nieliczni osiągną status lidera. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie, co wyróżnia liderów? Czy „rodzą” się z wdrukowaną rolą urodzonych przywódców, czy może ciężką pracą zdobywają kompetencje i atrybuty? I wreszcie, czy liderem jest tylko ta osoba, która formalnie pełni w ramach jakichś struktur tytularną rolę kierowniczą (cytując popularny fragment równie popularnego filmu: „z zawodu jest dyrektorem”), czy wymyka się ona ramom stanowiska?

Odpowiedzi na powyższe pytania warto poszukać w przywództwie XXI wieku, które bez wątpienia należy do kobiet! Na całym świecie, największe koncerny oraz organizacje pozarządowe z sukcesem realizują programy liderskie dedykowane kobietom.

Co w takim razie wyróżnia kobiety oraz co takiego sprawia, że mają wszelkie predyspozycje do osiągania sukcesów w biznesie i budowania wysokowydajnych zespołów? Co łączy ze sobą takie nazwiska jak Susan Wójcicki (CEO Youtube), Mary Barra (dyrektor generalna General Motors), Angelę Merkel, Oprah Winfrey czy Gretę Thunberg? Wspólnych mianowników jest znacznie więcej, niż ktokolwiek może przypuszczać...


KOMPETENCJE, KTÓRE CENI BIZNESJako pierwsze w tym miejscu warto wymienić osiąganie celów, czyli szeroko rozumianą skuteczność. Statystyki pokazują także, że kobiety ponadprzeciętnie nastawione są na współpracę.

W obszarze współpracy warto podkreślić: umiejętność tworzenia grupy, dbanie o dobrą atmosferę, dążenie do realizacji skryptu win-win, a także, dzięki wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej, rozpoznawanie i skuteczne zarządzanie emocjami - zarówno w wymiarze osobistym, jak i w odniesieniu do drugiego człowieka.

Ponieważ kobiece przywództwo nastawione jest na relacje, niezwykle ważnym jego aspektem jest skuteczna komunikacja. Jest ona oparta na szacunku, zrozumieniu i empatii. Dzięki niej, przywódca tworzy zaangażowany, sprawnie działający team, osiągający zamierzone rezultaty.

Kolejną istotną kompetencją, która przypisywana jest liderkom, jest umiejętność kreowania wizji. Członkowie zespołu czują się bezpiecznie z kimś, kto jasno wyznacza kierunki działania i wie, dokąd zmierzać, aby osiągnąć sukces. Niczym szachistka, która potrafi przewidzieć kilka ruchów do przodu, antycypująca wydarzenia nie tylko w bliskiej, ale i dalszej perspektywie.

I wreszcie - autorytet w połączeniu z charyzmą, które sprawiają, że ludzie „podążają” za liderką, angażują się. Ponadto, charyzma pozwala także subtelnie oddziaływać na jednostki i zespoły, co zauważamy słysząc pod czyimś adresem popularne stwierdzenie o „liczeniu się z jej/ jego zdaniem”. Powyższe przykłady doskonale ilustrują to, ile kobiety mają do zaoferowania biznesowi oraz jak wiele biznes może zyskać dzięki kobiecemu przywództwu.

Projekt „Women’s Lidership” dedykowany jest każdej instytucji, która chciałaby świadomie zarządzać różnorodnością płci, wykorzystać potencjał kobiecego przywództwa oraz przekonać się, jaką moc w realizacji celów biznesowych oraz inicjatyw i pomysłów mają kobiety!

Limitowany program przywództwa dla kobiet


Chcesz wiedzieć więcej? Zostaw numer telefonu, a skontaktujemy się z Tobą!


  Emilia Wiśniewska

  Ekspert ds. merytorycznych / trener wiodący

  : 531 093 979

  : emilia.wisniewska@certes.online

  Ewa Rosik-Ogłaza

  Dyrektor Projektów Rozwojowych

  : 602 799 632

  : Ewa.Rosik-Oglaza@certes.pl

  Powiązane produkty