Mocne i słabe strony – jak odpowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej?
18 stycznia, 2024Certes Wspiera 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
26 stycznia, 2024Procesy logistyczne - czym są i jak przebiegają?
Każde przedsiębiorstwo powinno mieć dobrze opracowany system logistyczny, który zapewni obsługę klientów na najwyższym poziomie. Na procesy logistyczne składają się kwestie związane z zaopatrzeniem, przygotowaniem zamówień, składowaniem, magazynowaniem, zarządzeniem i kontrolą zapasów.
Wszystkie te podsystemy są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli w tym łańcuchu operacji chociaż jeden z nich nie będzie odpowiednio zarządzany, istnieje bardzo duże ryzyko, że firma zostanie narażona na straty. Niezależnie od profilu prowadzonej działalności procesy logistyczne w przedsiębiorstwie mają strategiczne znaczenie w całym łańcuchu dostaw.
Czym są procesy logistyczne?
Procesy logistyczne zgodnie z definicją to uregulowany i uporządkowany łańcuch operacji, który jest ściśle związany z przepływem materiałów. Polega na fizycznym przemieszczaniu się produktów przez kolejne działy danej firmy, które realizują swoje określone cele.
Wszystkie procesy, które zachodzą w obrębie przedsiębiorstwa tworzą z kolei system logistyczny. W tym miejscu należy podkreślić, że wydajna logistyka jest gwarancja optymalizacji kosztów, a także postrzegania firmy, jako konkurencyjnej na rynku. W obecnych czasach coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie do swojego przedsiębiorstwa, magazynu nowych technologii, które wpływają na efektywność wszystkich procesów logistycznych w firmie.
Procesy logistyczne w każdej działalności przedsiębiorstwa mogą przebiegać trochę inaczej. Należy jednak pamiętać, że takim określeniem będziemy się posługiwali, kiedy mówimy o całej drodze, jaką przechodzi dany produkt, aby ostatecznie znaleźć się w rękach klienta.
Proces logistyczny to uporządkowany system, w którym możemy wyróżnić poszczególne fazy, takie jak:
- produkcyjna,
- transportowanie,
- składowanie,
- zamówienie,
- dostawa do klienta.
Najważniejszą kwestią w tym uporządkowanym i uregulowanym łańcuchu operacji jest, aby klient zamówiny przez siebie wybrany produkt otrzymał w nienaruszonym stanie na czas. Do tego jego cena po złożeniu zamówienia nie może już ulec zmianie.
Dowiedz się więcej na szkoleniu: Zarządzanie transportem, logistyką i spedycją (TSL)
Aby realizacja zadań przebiegała sprawnie, należy w każdej firmie zoptymalizować najważniejsze procesy logistyczne, do których zaliczamy, m.in.:
- zaopatrzenie,
- składowanie,
- zarządzenie wyborami gotowymi,
- przygotowanie do wysyłki,
- wysyłka produktów, surowców,
- transport,
- dostawa zamówień.
Zaopatrzenie
Jednym z podstawowych procesów tworzących system logistyczny jest zaopatrzenie. Jego głównym zadaniem jest dostarczanie do fabryk, punktów sprzedaży czy centrum logistycznego produktów, które umożliwią prowadzenie sprzedaży, dystrybucji lub produkcji.
Dobrze zorganizowana praca w magazynie ma ogromny wpływ na wysoką wydajność zarządzania procesem zaopatrzenia. Warto zaznaczyć, że tak naprawdę od niego uzależnione są kolejne zaplanowane procesy logistyczne. Bez zaopatrzenia, czyli bez przepływu surowców ten cały łańcuch prostu zostaje zerwany.
Składowanie i magazynowanie
Składowanie i magazynowanie jak sama nazwa obejmuje czynności, które mają na celu przechowywanie towarów, surowców, wyrobów gotowych. Niezależnie od profilu prowadzonej działalności, każda firma musi mieć powierzchnię magazynową do składowania.
Dowiedz się więcej na szkoleniu: E-logistyka
Należy zadbać, aby struktura magazynowa została dostosowana do potrzeb logistycznych, a przede wszystkim była miejscem, w którym w sposób bezpieczny i zgodny z zaleceniami będzie przechowywany dany rodzaj towarów.
Jeśli zależy nam na dynamicznym rozwoju przedsiębiorstwa to trzeba zadbać o zakup urządzeń, które usprawnią procesy związane z przenoszeniem produktów z punktu A do punktu B. Ważne jest również wyznaczenie punktów obsługi załadunku i wyładunku produktów, aby wszystko odbywało się w bezpiecznych warunkach dla pracowników.
Zarządzanie i kontrola zapasów
Kolejny ważny proces w działaniach związanych z logistyką to zarządzanie i kontrola zapasów. Pozwala przede wszystkim określić liczbę danego asortymentu, a także zaplanować częstotliwość dostaw. To wszystko ma na celu zapewnienie klientom stałego dostępu do towaru.
Brak materiałów w firmie czy fabryce może doprowadzić do sytuacji, że linie produkcyjne zostaną wstrzymane, a na sklepowych półkach zabranie wybranych produktów. Bardzo dobrym rozwiązaniem, który usprawni proces zarządzania i kontroli zapasów jest instalacja systemu zarządzania magazynem.
Dzięki niemu na bieżąco będziemy w stanie kontrolować ilość dostępnego towaru. Ogromne znaczenie przy tym ma odpowiednia rejestracja produktów, które są przyjmowane na magazynie, a także które opuszczają miejsce składowania.
Przygotowanie zamówień
W ostatnich latach zostaliśmy przyzwyczajeni do tego, że przygotowywanie zamówień, a później ich wysyłka zamyka się w ciągu kilkudziesięciu godzin. Współcześnie, jeśli zależy nam na tym, aby być postrzeganym na rynku jako konkurencyjna firma, proces przygotowania zamówień musi przebiegać ekspresowo.
Dowiedz się więcej na szkoleniu: Dystrybucja i sprzedaż w logistyce
Sprawny proces przygotowania zamówień ma na celu zminimalizowanie kosztów i skrócenie czasu wysyłki produktów. Sam proces przygotowania zamówień w każdej firmie lub branży będzie przebiegał trochę inaczej. Jest to uzależnione od tego, jaki rodzaj towarów należy przygotować do wysyłki, a także sposobu jego pakowania i załadunku.
Transport i dostawa towaru
Przemieszczanie produktów przez kolejne procesy kończy transport i dostawa towaru do miejsca docelowego. To już końcowy etap realizacji procesów logistycznych i zarazem realizacji zamówień. Wiele się mówi o tym, że to jedno z największych wyzwań w logistyce.
Przeczytaj na blogu: Łańcuch dostaw (Supply Chain) – czym jest? Metody zarządzania
Kluczowa dla każdej firmy jest optymalizacja kosztów transportu i dostawy. Jeśli nie jesteśmy w stanie w swoim przedsiębiorstwie stworzyć działu, który fizycznie będzie odpowiadał za transport i dostarczenie towaru w docelowe miejsce, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm kurierskich.
Na tym etapie należy zadbać również o odpowiednie oznaczenie produktów i stosowanie specjalnych etykiet, aby uniknąć uszkodzeń i reklamacji produktów. W celu zapewnienia sprawniejszej obsługi procesu dostaw można nawiązać współpracę z kilkoma operatorami logistycznymi. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że w przypadku problemów technicznych jednej firmy, druga na czas dostarczy zamówienia do klientów.
Jak odpowiednio planować procesy logistyczne?
Dynamiczny rozwój branży logistycznej sprawił, że procesy logistyczne wymagają odpowiedniego planowania. Tylko takie działanie zapewni nam efektywne, skuteczne prowadzenie przedsiębiorstwa. Jak je zaplanować? Co zrobić, aby zoptymalizować koszty logistyczne?
Podczas planowania procesów logistycznych należy uwzględnić, m.in.:
- określenie celów działalności,
- zidentyfikować potencjalne problemy i trudności,
- określenie ilości potrzebnych surowców, towarów, produktów,
- wybór wykonawcy,
- czas realizacji,
- określenie wartości oczekiwanych wyników i zysków.
Jeśli wszystko dokładnie przeanalizujemy, zyskamy gwarancję, że uporządkowany łańcuch operacji związany ściśle z procesami logistycznymi będzie funkcjonował bardzo dobrze. Kluczową kwestią jest przemieszczanie produktów przez kolejne fazy.
Nowoczesne technologie a logistyka
Logistyka rozwija się dynamicznie. Transport związany z przepływem produktów, dostarczeniem ich we wskazane miejsca wymaga odpowiedniego wdrożenia nowoczesnych technologii, które ułatwią pracę. Do tego skrócą czas od zejścia produkty z linii produkcji i dostarczenia ich do klienta.
Warto zainwestować w nowe maszyny, które usprawnią pracę i przyspieszą system dostaw. Już dzisiaj w wielu firmach mówi się o postępującej automatyzacji przepływów towarów. Wybór maszyn i technologii jest oczywiście uzależniony od branży i profilu prowadzonej działalności.
Duża część urządzeń jest powiązana z Internetem. Na bieżąco można monitorować stany magazynowe, drukować etykiety, realizować zamówienia, szyfrować dane na etykietach. Krótko mówiąc, nowoczesna technologia usprawnia przebieg procesów logistycznych.
Jak podnieść efektywność logistyki?
Nigdy nie można powiedzieć, że nie da się czegoś poprawić i usprawnić. Prowadząc firmę należy nieustanie prowadzić działania, które wpłyną na efektywność logistyki. Współcześnie jednym z najlepszych rozwiązań jest wprowadzenie automatyzacji za pomocą programów logistycznych.
Dowiedz się więcej na szkoleniu: Zarządzanie zespołem w branży TSL
Do tego warto przeprowadzić analizę procesów wewnętrznych w firmie, usprawnić proces wymiany informacji, zastosować nowoczesne technologie i narzędzia do lepszego zarządzania logistyką i zadbać o wdrożenie odpowiednich procedur operacyjnych. Pomocne są przy tym szkolenia dla firm z zakresu transportu, spedycji i logistyki.
W CERTES możemy pochwalić się profesjonalnymi szkoleniami TSL, które dotyczą zarówno zagadnień technicznych, jak i zarządzania. Wachlarz szkoleń jest bardzo szeroki i obejmuje, m.in. zarządzanie łańcuchem dostaw, wykorzystanie systemów informatycznych w zarządzaniu logistyką, transport i spedycję oraz zarządzanie ryzykiem procesów logistycznych.
Dzięki naszym szkoleniom poprawisz efektywność w firmie, zarządzanie procesami logistycznymi i przekonasz się, że nowoczesne technologie korzystnie wpływają na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Podczas szkoleń nasza profesjonalna kadra wyjaśni wszystko krok po kroku i pomoże