Techniki wywierania wpływu — najważniejsze metody manipulacji
10 maja, 2024Fast tracking — przyspiesz realizację projektu i przezwycięż kryzys
21 maja, 2024Metoda 6 kapeluszy de Bono - na czym polega? Dlaczego warto?
W pracy, w szkole, a nawet podczas podejmowania ważnych, życiowych decyzji, warto skorzystać z uporządkowanej, a jednak dającej przestrzeń do kreatywności metody rozwiązywania problemów. Ćwiczenie 6 myślowych kapeluszy pozwala na spojrzenie na jeden problem z bardzo różnych perspektyw.
Naucz się odpowiednio zadawać pytania i opisywać swoje emocje przy pomocy metody de Bono, stworzonej przez maltańskiego lekarza i psychologa. Sześć myślowych, kolorowych kapeluszy, z których każdy symbolizuje inną postawę, umożliwia wyjście poza myślenie schematyczne i pozwala dostrzec zupełnie nowe możliwości.
Metoda 6 myślowych kapeluszy – na czym polega?
Problemy codzienności wymagają czasami mniejszej, a czasami większej uwagi. Te trudniejsze należy poddać głębokiej analizie. Jednak jeśli rozwiązanie nie przychodzi samo, w wyniku działania podświadomości, czas na metodę kreatywnego rozwiązywania problemów. Można ją stosować w grupie (np. w pracy, w klasie, w rodzinie), ale również podczas samodzielnego podejmowania decyzji. Jest uporządkowana, a każdy kapelusz – symbol ma swój kolor.
Biały kapelusz – obiektywny, skupiony na faktach
Analizę problemu i szukanie rozwiązania trzeba zacząć od kapelusza białego. Ważne są suche dane i fakty, np. liczby, nie zaś emocje czy opinie. Informacje te warto podzielić na dwie grupy: niepodważalne fakty oraz informacje, co do których nie ma pełnej pewności.
Celem tego podziału jest głębokie poznanie problemu i lepsze zrozumienie sytuacji, która wymaga rozwiązania.
Czerwony kapelusz – emocje
Czerwony kapelusz jest odwrotnością kapelusza białego, czyli skupia się na emocjach i uczuciach wywoływanych przez zagadnienie wymagające rozstrzygnięcia. I chodzi tutaj zarówno o emocje pozytywne, jak i negatywne. Warto dowiedzieć się, skąd się wzięły, jak zostały wywołane i podzielić się nimi z resztą grupy. Uwolnienie emocji zmniejszy ich znaczenie w dalszej pracy nad rozwiązaniem problemu. Jednak nie należy wstydzić się tych emocji, ani ich usprawiedliwiać.
Dowiedz się więcej na szkoleniach: Zarządzanie konfliktem / Rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji
Czarny kapelusz – krytyka
Czarny kapelusz to racjonalne argumenty, które zakładają, że dane rozwiązanie nie będzie odpowiednie. Są to potencjalne zagrożenia, krytyka konstruktywna i oparta na logice. Czarny kapelusz ma być tym, który uświadomi, ile dana sprawa ma słabych stron. Jednocześnie służy do udoskonalania pomysłu albo do tego, by go praktycznie wykorzystać.
Żółty kapelusz – optymizm i entuzjazm
Odwrotnością czarnego kapelusza jest kapelusz żółty symbolizujący optymizm. To moment na szukanie pozytywnych aspektów pomysłu i jest to najbardziej konstruktywna część metody. Pomysły i sugestie dotyczące problemu pomagają w znalezieniu najlepszej metody działania. Żółty kapelusz to myślenie pozytywne, szukające wartości i korzyści z rozwiązania, ale bez nadmiernej euforii.
Zielony kapelusz – kreatywny i produktywny
Zielony kapelusz symbolizuje nowe pomysły i ciekawe koncepcje, szukanie zmiany i dostrzeganie alternatywy, nawet dla takiego rozwiązania, które wydawało się na początku dobre. Ten moment rozwija różne idee, nietypowe pomysły i rozwiązania, które mogą nawet wydawać się nierealne.
Niebieski kapelusz – kontrolujący
Niebieski kapelusz służy do kontroli pozostałych pięciu kapeluszy. W zespole rolę niebieskiego kapelusza pełni jednak osoba, zwykle lider lub kierownik zespołu. Czuwa on na tym, by wszystkie kapelusze były spójne, a efekt procesu myślowego korzystny. To on dobiera kolejność poszczególnych kolorów i koordynuje pracę grupy.
Przeczytaj na blogu:
Jak rozwiązywać konflikty w zespole?
Zalety myślowych kapeluszy
Czas zastanowić się nad tym, po co w ogóle wykorzystywać technikę sześciu kapeluszy Edwarda de Bono do analizy i podejmowania decyzji.
- Kapelusze myślowe są gotową strukturą, którą można wykorzystać do organizacji całego procesu myślenia. Skoro każdy z sześciu kapeluszy myśli skupia się na jakimś jednym aspekcie, podejmowanie ważnych decyzji nie jest chaotyczne i umożliwia skupienie się w danej chwili tylko na jednym aspekcie, bez poruszania innych.
- Korzystając z kapeluszy w jednej sprawie, można przyjrzeć się jej z bardzo różnych perspektyw i podjąć decyzję w oparciu o kompleksowe informacje oraz odkładając na bok silne emocje.
- Metoda kapeluszy mobilizuje do kreatywnego myślenia i generuje kolejne, ciekawe pomysły.
- Ponieważ każdy z sześciu kapeluszy ma przypisaną rolę, komunikacja w zespole przebiega sprawniej, a jego członkowie mogą skupić się na jednym problemie w danej chwili. W ten sposób ograniczają ryzyko pojawienia się nieporozumień i konfliktów.
- Ponieważ kapelusze są różne, np. żółty jest optymistyczny, a czarny pesymistyczny, podczas podejmowania trudnej decyzji zachowana zostaje równowaga emocjonalna. Nie ma tutaj miejsca na reakcje skrajne, są natomiast zrównoważone decyzje.
- Korzystanie z sześciu kapeluszy myślowych przyspiesza cały proces podejmowania decyzji, bo nie trzeba wiele razy rozważać tych samych kwestii.
Wady myślowych kapeluszy
Metoda kapeluszy de Bono ma jednak także potencjalne wady.
- Korzystanie z 6 kapeluszy myślowych może skłaniać do zbyt schematycznego rozwiązywania problemów. To ogranicza uwzględnianie złożonych i niestandardowych sytuacji, a przypisanie problemów do konkretnych kategorii czasami za bardzo upraszcza rzeczywistość.
- Ponieważ strategia ta wymaga skupienia oraz czasu, może sprawić, że myślenie członków zespołu stanie się mniej spontaniczne i mniej emocjonalne.
- Chociaż takie kapelusze jak zielony pobudzają kreatywność, to biały i czarny ją ograniczają, hamując proces generowania ciekawych pomysłów.
- Osoby nieznające dobrze tego podejścia mogą czuć się zagubione i sfrustrowane podczas całego procesu podejmowania decyzji. Umiejętność posługiwania się tą metodyką wpływa na jej skuteczności.
- Ten sposób podejmowania decyzji może nie brać pod uwagę specyficznych problemów, sytuacji i kontekstu, więc wnioski mogą być niewłaściwe lub niekompletne.
Przeczytaj na blogu:
Przyczyny konfliktów w pracy – jak sobie z nimi radzić?
Negocjacje win-win – czym są? Etapy i zalety
Metoda 6 kapeluszy – kiedy warto stosować?
Metoda sześciu kapeluszy myślowych, wprowadzona przez maltańskiego psychologa i lekarza Edwarda de Bono, jest stosowana w biznesie, edukacji, szkoleniach zawodowych, a nawet w terapii psychologicznej.
- Biznes
W biznesie metodyka jest wykorzystywana w trakcie podejmowania decyzji. Służy rozwiązywaniu złożonych problemów, a także sprzyja generowaniu kreatywnych pomysłów. Pomaga tym samym rozwiązywać problemy biznesowe. Nad jej wykorzystaniem powinna czuwać jednak odpowiednia osoba, taka, która doskonale zna zespół oraz mająca doświadczenie w korzystaniu z niej.
- Edukacja
Podejście to jest stosowane przez nauczycieli, także akademickich, aby uczniowie mogli zobaczyć problem z różnych perspektyw, a następnie, by wykorzystali swoją kreatywność i prowadzili dyskusje, w wyniku których pojawiają się konstruktywne wnioski. To rozwija umiejętność krytycznego myślenia, analizy i oceny dostępnych informacji.
- Szkolenia zawodowe
Rozwiązywanie problemów przy pomocy kapeluszy myślowych jest tematem wielu zawodowych szkoleń. Ćwiczenia przybliżające metodykę rozwijają umiejętności przywódcze, zarządzania projektem, rozwiązywania problemów i lepszej komunikacji w zespole. Dzięki temu uczestnicy szkolenia mogą doskonalić swoje umiejętności krytycznego myślenia, trafnego podejmowania decyzji i sprawnego działania w zespole, niezależnie od jego liczebności.
- Terapia
Również problemy osobiste czy rodzinne można próbować rozwiązać z pomocą 6 kapeluszy. Dlatego podejście to jest stosowane w terapii indywidualnej, rodzinnej i grupowej. Pacjenci dzięki niemu mogą na swój problem spojrzeć z bardzo różnych stron, zdiagnozować swoje myśli i emocje, a także nauczyć się samodzielnego radzenia sobie w trudnych, życiowych sytuacjach.
Podsumowanie
W wielu obszarach myślowe kapelusze de Bono są traktowane jako narzędzie do usprawniania procesów myślowych, uwalniania kreatywności, poprawy efektywności oraz rozwiązywania złożonych problemów. Są cenione przez profesjonalistów z bardzo różnych dziedzin, ponieważ stanowią wsparcie w doskonaleniu umiejętności podejmowania decyzji. Umiejętnie je wykorzystując, można nakłonić zespół do burzy mózgów, kreatywności i obiektywnego podejścia do wyzwań, a także usprawnić podejmowanie osobistych czy rodzinnych decyzji.