Wesołych Świąt Wielkanocnych!
13 kwietnia, 2022Predykcja, systemy Andon – narzędzia w transformacji cyfrowej zwiększające produktywność
19 kwietnia, 2022Ludzie Przemysłu 4.0
Autor - Marcin Otrębski
O autorze:
Absolwent wydziału Informatyki Uniwersytetu Śląskiego. Niezależny ekspert szeroko pojętego Przemysłu 4.0. Lider transformacji cyfrowej. Ekspert w zakresie systemów zarządzania przedsiębiorstwem, logiki magazynowej opartej na RFID, beacon, kodów kreskowych. Z pasji fotograf oraz pilot drona. Z zamiłowania kochający psy (posiada 4), wielbiciel dobrej książki i filmów.
Nieodzownym elementem każdego procesu cyfryzacji są dane i ludzie. Te dwa obszary są kluczowe w aspekcie działań związanych z transformacją cyfrową. Bez danych nie są możliwe żadne analizy, predykcja, planowanie. Dzięki danym możliwa jest kontrola nad pracą maszyn, podejmowanie decyzji w systemach sztucznej inteligencji. Dzięki danym możliwe jest wdrożenie twardych technologii a przede wszystkim planowanie działań. Ludzie w tym ekosystemie są równie ważni jak dane. Dzięki wykwalifikowanej kadrze możliwe jest lepsze spojrzenie na procesy wewnątrz firmy, ich optymalizacja, skracanie. To ludzie odpowiedzialni są za wdrożenia i ich powodzenie. To ludzie pracują w ramach transformacji cyfrowej i wreszcie to ludzie podejmują decyzje.
Mówiąc o ludziach w kontekście transformacji mam na myśli Inżyniera 4.0 i Lidera 4.0. Obie te osoby powinny mieć znaczący wpływ na decyzje podejmowane w ramach działań przedsiębiorstwa w ramach rozpoczętego procesu cyfryzacji.
Inżynier 4.0 to persona mająca wiedzę z zakresu technicznej części transformacji. Rekrutowany przeważnie z działów utrzymania ruchu lub produkcji. Osoba ta powinna być ekspertem w swojej dziedzinie, powinna podczas działań związanych z procesem transformacji doradzać i wskazywać takie zmiany aby procesy produkcji stały się bardziej optymalne a tym samym sam proces produkcji był bardziej wydajny. Jego działania mają dążyć do tego aby jak największa część produkcji została objęta systemami Anadon i predykcji. W obszarze produkcji i utrzymania ruchu powinien mieć decydujący głos.
Lider Przemysłu 4.0 jest osobą w przedsiębiorstwie, która powinna być łącznikiem pomiędzy osobami decyzyjnymi (właścicielem, zarządem) a pracownikami. Z jednej strony musi mieć możliwość podejmowania decyzji w obszarze jaki został jej powierzony a z drugiej strony doradzać zarządowi w podejmowaniu kluczowych decyzji związanych z procesem transformacji. Lider Przemysłu 4.0 rekrutuje się przeważnie spośród członków Zarządu, lub wyższej kadry zarządzającej. Nie rzadko jest to osoba związana z obszarem ekonomii. Jednocześnie powinna mieć szeroką wiedzę związana z Przemysłem 4.0, ściśle współpracować z Inżynierem 4.0. Całość jego działań powinna obejmować wszelkie obszary firmy, od spraw związanych z technologią, poprzez komunikację pionową aż do spraw związanych z planami rozwoju firmy (w kontekście tak biznesowym, jak i finansowym).
Tak Inżynier 4.0 jak i Lider 4.0 to osoby głodne wiedzy, cały czas zwiększające swoje obszary sowich zainteresowań Osoby mające wiedzę z zakresu prowadzenia projektów ale także umiejące słuchać i rozmawiać z szeregowymi pracownikami.
Sam wybór Inżyniera 4.0 jak i Lidera 4.0 jest zatem kluczowym elementem rozpoczęcia procesu transformacji cyfrowej. Często role tych dwóch osób pełni w przedsiębiorstwie zespół ekspertów jednakże ktoś musi ten zespół prowadzić. Szczególnie w małych i średnich firmach rodzinnych zalecane jest aby była to osoba z zewnątrz. Lider 4.0 powołany spośród kadry zarządzającej może (oczywiście nie musi) mieć za sobą bagaż, który czasem może nie pozwolić zauważyć konieczne zmiany, może nie potrafić w sposób obiektywny rozmawiać z pracownikami (dotyczy to także drugiej strony). W związku z tym można zastanowić się na powołaniem takiej właśnie osoby z zewnątrz.