Nowa odsłona Diversity & Inclusion
12 czerwca, 2023Team building w wykonaniu CERTES
26 czerwca, 2023Kto to jest Scrum Master i czym się zajmuje?
Metodyka Scrum to hasło, które dla wielu osób wciąż pozostaje zagadką. Zagadnienie to ściśle wiąże się z systemem zarządzania projektami IT, opartymi na zasadach agile. To z kolei metodyka umożliwiająca rozwiązywanie złożonych problemów i adaptację produktu do wymagań klienta. To narzędzie pracy staje się coraz bardziej popularne na rynku nowych technologii, ale wymaga osoby czuwającej nad jego prawidłowym wykorzystaniem. Oto, czym zajmuje się tajemniczy Scrum Master!
Kim jest Scrum Master?
Metodyki zwinne to dla wielu osób nie do końca zrozumiałe narzędzie pracy. Tutaj właśnie znaczenia nabiera stanowisko Scrum Mastera. Praca takiej osoby sprawia, że realizacja konkretnego projektu w firmie przebiega tak, jak należy i zgodnie z zasadami agile.
Zespół, który decyduje się na wdrożenie tej metodyki, potrzebuje kogoś, kto dobrze orientuje się w jej założeniach, ale nie należy jednocześnie do grupy projektowej. Scrum Master to więc typ zewnętrznego koordynatora pracy.
Dowiedz się więcej na Zarządzanie projektem metodyką SCRUM
Jeśli wciąż zastanawiasz się, czym zajmuje się Scrum Master, zadania w ramach jego obowiązków łączą kompetencje trenera, managera i doradcy.
W praktyce wspiera on:
- Product Ownera (osobę odpowiedzialną za projekt) – pomaga mu organizować konkretne, cząstkowe zadania,
- zespół developerski – dla którego organizuje i moderuje spotkania zgodnie z metodyką Scrum,
- całą firmę – realizuje np. szkolenia wdrażające innych pracowników w tę metodę.
Warto wiedzieć, że istnieje oficjalny „spis wartości Scrum”, którymi należy się kierować, działając w tym duchu. Są to:
- otwartość,
- odwaga,
- skupienie,
- szacunek,
- zaangażowanie,
które należy wykorzystywać w codziennej pracy. Podsumowując, Scrum Master wyznacza zespołowi właściwy, zgodny z wytycznymi kierunek działania.
Dowiedz się więcej na szkoleniach:
Professional SCRUM Product Owner – szkolenie przygotowujące do certyfikacji PSPP
Professional SCRUM Master – szkolenie przygotowujące do certyfikacji PSM I
Jakie cechy powinien posiadać Scrum Master?
Mówiąc bardzo ogólnie, osoba na tym stanowisku powinna wykazywać się dość dużą charyzmą, ale także znajomością dziedziny, z którą ma do czynienia. To oczywiście dopiero początek. Jeżeli dany zespół szuka Scrum Mastera, wraz z którym zyska duże wsparcie, a nie tylko lidera i kierownika, należy zwracać uwagę na bardzo konkretne cechy kandydatów na to stanowisko. O jakie dokładnie atuty chodzi?
Opanowanie
W pracy zespołowej często dochodzi do sytuacji, w których zbliżający się deadline czy problemy komunikacyjne mogą naturalnie powodować nerwowość i stres wśród pracowników. Wówczas niezastąpiony okazuje się wyważony i opanowany Scrum Master. Pomoże członkom zespołu określić problem, zmoderuje dyskusję i wyznaczy kolejne kroki do rozwiązania problemu.
Spokój, zdrowy rozsądek i opanowanie w sytuacjach pozornie bez wyjścia to zdolności, które nabywa się wraz z doświadczeniem.
Inspirująca postawa
Chodzi o to, że dobry Scrum Master role przywódcy czy kierownika zamienia na postawę życzliwego doradcy służącego pomocą i radą. W idei służebności przywództwa, bo o niej tutaj mowa, chodzi przede wszystkim o pomaganie ludziom w osiągnięciu celu.
Co ważne, w zespołach deweloperskich opartych o metodę Scrum hierarchia sama w sobie nie istnieje. Na stanowisku Scrum Masera nie chodzi więc o wydawanie rozkazów, ale raczej o nakierowanie na odpowiedni tor myślenia i zachęcenie do podjęcia pewnych kroków. Postawa Scrum Mastera ma inspirować innych do osiągania lepszych wyników.
Przeczytaj na blogu: Project manager – kim jest? Czym się zajmuje i ile zarabia?
Wiedza w danej dziedzinie
Umiejętności miękkie, takie jak komunikatywność czy stwarzanie pozytywnej atmosfery, to tylko jeden ważny aspekt. Scrum Master musi również odznaczać się wiedzą na temat dziedziny, w której specjalizuje się organizacja.
Osoby na takich stanowiskach mogą wywodzić się z bardzo różnych środowisk. Niektórzy lepiej czują się w biznesie, inni jako analitycy czy kierownicy projektów. Przykładowo w branży IT na wagę złota jest znajomość rożnych metod wytwarzania oprogramowania.
W rekrutacji nie powinno się oczywiście wykluczać osób, które do tej pory nie miały wcześniejszego doświadczenia w dziedzinie, ale stale dążą do nieustannego rozwoju kompetencji i pogłębiania wiedzy.
Kreatywność
Pozornie może się wydawać, że stanowisko Scrum Mastera pozostawia niewiele przestrzeni na kreatywne pomysły czy eksperymenty. Nic bardziej mylnego! Scrum nie określa szczegółowych instrukcji, a jedynie opisuje reguły pozwalające kształtować wzajemne relacje i interakcje – ta metoda pozostawia zatem wybór technik i metod zespołowi deweloperów.
Scrum Master powinien być gotowy na eksperymentowanie z podejściem do eliminowania przeszkód. Jego pomysłowość będzie otwierać coraz większy wachlarz narzędzi, z których można korzystać przy gaszeniu konfliktów i pokonywaniu trudności.
To tylko niektóre z najważniejszych cech dobrego Scrum Mastera!
Jakie obowiązki ma Scrum Master?
Teoria pokazuje, że Scrum Master to dość specyficzna rola. A jak to wygląda w praktyce? Do jego zadań należy przede wszystkim:
- troska o to, aby członkowie zespołu byli dobrze przeszkoleni z technik agile i rozumieli własne role,
- przeciwdziałanie problemom, które mogą pojawić się w toku realizowania zaplanowanego procesu pracy
- kontrola przestrzegania zasad Scrum,
- prowadzenie krótkich, codziennych spotkań zespołu,
- wspieranie Product Ownerów w kontroli realizacji listy zadań,
- eliminacja powstałych w toku pracy problemów.
Przeczytaj na blogu: Product Owner – kim jest, jakie ma obowiązki
Scrum Master a zespół i organizacja
Relacja między Scrum Masterem a całą organizacją jest dość specyficzna. Inaczej niż w przypadku Project Managera czy Delivery Leadera, znanych z tradycyjnych metod zarządzania projektami, Scrum Masterów nazywa się „liderami służebnymi” – była już o tym mowa.
Mają oni za zadanie przede wszystkim ułatwiać zespołowi pracę i edukować, zamiast zarządzać ludźmi czy kierować nimi.
Takie zwinne zarządzanie to istotna zmiana kulturowa. Dzięki jej wprowadzeniu można zyskać skuteczne wsparcie zespołu i wpływać na jego efektywność. Wciąż zastanawiasz się, czy powinieneś zatrudnić taką osobę, jak Scrum Master? Kto to jest i czy rzeczywiście przysłuży się organizacji pracy? Możesz potrzebować takiej formy pomocy, jeżeli:
- już pracujesz w Scrumie lub planujesz wdrożyć to podejście zwinne w swojej organizacji,
- Twój zespół programistów pracujący w Scrumie potrzebuje wsparcia, aby zwiększyć swoją skuteczność,
- chcesz poszerzyć możliwości firmy i potrzebujesz zbudować nowy Zespół Scrumowy.
Poznaj wszystkie szkolenia zarządzanie projektami
Rola Scrum Master ma charakter taktyczny wobec firmy. Zazwyczaj jedna taka osoba pomaga pojedynczym zespołom albo kilku grupom. Mówiąc w skrócie – wspiera w usuwaniu przeszkód i dążeniu do rozwoju.
Co zrobić, aby zacząć pracę jako Scrum Master?
Jeśli planujesz zostać Scrum Masterem, dobrze poznaj podstawy działania frameworku. Sama teoria oczywiście nie wystarczy. Jak skutecznie przyswoić tę metodę i wykorzystać ją w praktyce?
Poza samą wiedzą na temat metodyki zwinnej, każdy przyszły Scrum Master musi odbyć obowiązkowy kurs i zdać egzamin końcowy. Ten proces kończy się uzyskaniem certyfikatu. Warto przy tym zaznaczyć, że w tym zawodzie umiejętności techniczne nie liczą się tak bardzo, jak może się wydawać.
Przeczytaj na blogu: Scrum – co to jest? Metodyka i założenia
Jeśli chcesz rozwijać się w takim kierunku, niekoniecznie musisz być programistą, jednak doświadczenie w pracy w IT będzie Twoim dodatkowym atutem. Sam kurs na Scrum Mastera przewiduje natomiast głównie rozumienie reguł metodyki zwinnej.
Kurs można realizować w Polsce m.in. przez szkoły:
- Scrum.org (PSM),
- Scrum Alliance (CSM).
W każdym przypadku szkolenie kończy się uzyskaniem certyfikatu Scrum Mastera. W przypadku Scrum.org certyfikat nosi nazwę Professional Scrum Master (PSM) i zyskuje się go dożywotnio. Z kolei szkoła Scrum Alliance wystawia Certified Scrum Master (CSM), który należy odnawiać co 2 lata.
Podsumowując, dobrego Scrum Mastera cechują:
- zdolność motywowania innych osób,
- wytrwałość w dążeniu do celu,
- otwartość umysłu,
- umiejętność nawiązywania relacji,
- wysoka kultura osobista,
- zdolność do przekazywania wiedzy.
Na rynku najbardziej liczą się kandydaci ze wspomnianym oficjalnym certyfikatem. To naturalna gwarancja ich umiejętności, posiadanej wiedzy oraz potwierdzenie wymaganych kompetencji. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę w tym zawodzie, poznaj tajniki metody Scrum i zapisz się na odpowiedni kurs.