SKUTECZNY SAMORZĄD
- doskonalenie kompetencji kadr JST
Opis projektu:
Miło nam poinformować, że projekt realizowany przez Certes Sp. z o.o. został wybrany do dofinansowania w ramach konkursu 2.18 PO WER. Od grudnia 2021 r. Certes Sp. z o.o. wraz z Wielkopolskim Ośrodkiem Kształcenia i Studiów Samorządowych rozpoczyna realizację projektu pt. SKUTECZNY SAMORZĄD - doskonalenie kompetencji kadr JST, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne.
Celem głównym projektu jest podniesienie jakości i dostępności usług administracyjnych istotnych dla prowadzenia działalności gospodarczej w 320 JST z terenu całej Polski poprzez podniesienie wiedzy w obszarze podatków oraz opłat lokalnych i/lub zarządzania nieruchomościami przez min.1188 spośród 1320 pracowników JST objętych wsparciem szkoleniowym w proj. w okresie 01 grudnia 2021-30 czerwca 2023 r.
Za realizację projektu odpowiadają podmioty posiadające wieloletnie doświadczenie w realizacji wsparcia na rzecz JST. Certes Sp. z o.o. jest instytucją szkoleniowo-doradczą prowadzącą działalność w zakresie szkoleń i doradztwa na rzecz m.in. sektora samorządowego od ponad 12 lat. Od ponad 6 lat Certes prowadzi na terenie całego kraju przedsięwzięcia wspierające JST w modernizacji systemów zarządczych, w tym m.in. poprzez szkolenia dla pracowników samorządowych. WOKISS od 1990 r. wspiera rozwój samorządu terytorialnego w Polsce. Jest najstarszym i największym regionalnym stowarzyszeniem samorządów lokalnych, oferującym szerokie programy wsparcia szkoleniowego i doradczego JST. Realizacja projektu przez tak doświadczone podmioty stanowi gwarancję zapewnienia profesjonalnego wsparcia, dostosowanego do realnych potrzeb JST.
Wsparcie w projekcie kierujemy do 320 jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski oraz 1320 pracowników samorządowych / pracowników komunalnych osób prawnych wykonujących zadania z zakresu zarządzania nieruchomościami komunalnymi. Zapraszamy Państwa do udziału w niniejszym projekcie, oferując wysokiej jakości wsparcie doradczo-szkoleniowe w obszarze:
- PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH i/lub
- ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI (co najmniej 25% JST uczestniczących w projekcie uzyska wsparcie w obszarze zarządzania nieruchomościami)
Grupa docelowa
- grupa jednostek samorządu terytorialnego spełniających wymogi rekrutacji i zakwalifikowanych do udziału w Projekcie
Do grupy docelowej nie kwalifikują się JST, które wcześniej otrzymały wsparcie w ramach innych Projektów dofinansowanych w konkursach
- POWR.02.18.00-IP.01-00-005/15
- POWR.02.18.00-IP.01-00-002/17
- POWR.02.18.00-IP.01-00-001/18
- oraz w żadnym innym Projekcie dofinansowanym w ramach konkursu POWR.02.18.00-IP.01-00-002/21
Cel projektu
Celem głównym Projektu jest podniesienie jakości i dostępności usług administracyjnych istotnych dla prowadzenia działalności gospodarczej w 320 JST z terenu całej Polski poprzez podniesienie wiedzy w obszarach
- podatków i opłat lokalnych
- zarządzania nieruchomościami
przez min. 1188 spośród 1320 (w tym 1180 kobiet, 140 mężczyzn) pracowników JST objętych wsparciem szkoleniowym w Projekcie
Termin realizacji projektu:
- od: 1 grudnia 2020 r.
- do: 30 czerwca 2023 r.
Numer projektu:
- POWR.02.18.00-00-0011/21
Lider projektu:
- Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych
Partner:
- Certes Sp. z o.o.
Wartość projektu:
- 3 059 202,15 PLN
Kwota dofinansowania:
- 2 578 162,37 PLN
Do udziału w projekcie zaprosimy zarówno gminy – 290 gmin (wszystkie gminy wezmą udział we wsparciu w obszarze PODATKI I OPŁATY LOKALNE, a dodatkowo 50 z 290 gmin we wsparciu w obszarze ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI), jak i powiaty – 30 powiatów (wszystkie powiaty wezmą udział we wsparciu w obszarze ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI). Zakładamy, że każda JST oddeleguje do udziału w projekcie:
- średnio 4 osoby na szkolenia z obszaru PODATKI I OPŁATY LOKALNE
- średnio 2 osoby na szkolenia z obszaru ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI (przy czym w obszarze tym wsparcie mogą uzyskać wyłącznie JST dysponujące zasobem lokali użytkowych w minimalnej liczbie 10)
Program szkoleń z obszaru PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH zakłada realizację 8 modułów szkoleniowych każdy po 6 godzin, łącznie 48 godzin. Program szkoleń z obszaru ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI zakłada realizację 3 modułów szkoleniowych każdy po 6 godzin, łącznie 18 godzin. Szkolenia realizowane będą w formie stacjonarnej lub zdalnej – w zależności od preferencji danej JST. Szczegółowy program ww. szkoleń zostanie dostosowany do potrzeb poszczególnych grup szkoleniowych. Ramowy program szkoleń obejmuje następującą tematykę:
SZKOLENIA Z OBSZARU
PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH
- Powstawanie zobowiązań podatkowych
- Sposoby wygasania zobowiązań podatkowych
- Przymusowe dochodzenie zaległości podatkowych: egzekucja i ponowna egzekucja
- Zabezpieczenie zaległych podatków: hipoteka i zastaw skarbowy
- Kontrola i inne procedury podatkowe
- Zaświadczenia, informacje podatkowe a tajemnica skarbowa
- Wzruszenie decyzji, czyli co zrobić gdy organ podatkowy źle wydał decyzję?
- Elektronizacja procesu obsługi podatkowej
SZKOLENIA Z OBSZARU
ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI
- Mieszkania chronione - tworzenie i zarządzanie
- Zarządzanie samorządowym zasobem nieruchomości
- Elektronizacja procesu świadczenia usług i ewidencji nieruchomości
JST objęta wsparciem w obszarze PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH zobowiązana jest do zrealizowania pełnego programu szkolenia, tj. 48 godzin szkoleniowych (obowiązek ten dotyczy danej JST, nie każdego z pracowników JST skierowanych na szkolenie). Aby uznać, że dany pracownik JST ukończył udział w projekcie, wystarczającym jest ukończenie przez niego udziału w minimum jednym szkoleniu (jednym module szkoleniowym) w obszarze PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH.
JST objęta wsparciem w obszarze ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI zobowiązana jest do zrealizowania pełnego programu szkolenia, tj. 18 godzin szkoleniowych (obowiązek ten dot. danej JST, nie każdego z pracowników JST skierowanych na szkolenie). Aby uznać, że dany pracownik JST ukończył udział w projekcie, wystarczającym jest ukończenie przez niego udziału w minimum jednym szkoleniu (jednym module szkoleniowym) w obszarze ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI.
Ponadto uzupełnieniem działań szkoleniowych będzie wsparcie w postaci indywidualnego doradztwa prawnego (konsultacje z prawnikiem-ekspertem w obszarze PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH oraz ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI). Zakładamy, że każda z JST będzie mogła skorzystać ze średnio 3 godzin doradztwa w formie bezpośredniej, telefonicznej lub zdalnej.
Wsparcia w projekcie udzielać będą wysokiej klasy specjaliści – trenerzy z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń w obszarze PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH oraz ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI, w tym dla JST i ich pracowników.
Wszystkim uczestnikom każdego szkolenia zostanie zagwarantowany komplet materiałów szkoleniowych, stanowiących rozwinięcie zagadnień objętych programem i prezentowanych w trakcie danego szkolenia.
Uczestnicy szkoleń nie ponoszą żadnych opłat związanych z udziałem w projekcie. Wszystkie działania są w 100% dofinansowane.
Finansowanie projektu:
Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Priorytet II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne.
Projekt obejmuje następujące działania
- Przeprowadzenie 8 jednodniowych szkoleń w zakresie podatków i opłat lokalnych z poniższych tematów
- Powstawanie zobowiązań podatkowych
- Sposoby wygasania zobowiązań podatkowych
- Przymusowe dochodzenie zaległości podatkowych: egzekucja i ponowna egzekucja
- Zabezpieczenie zaległych podatków: hipoteka i zastaw skarbowy
- Kontrola i inne procedury podatkowe
- Zaświadczenia, informacja podatkowa a tajemnica skarbowa
- Wzruszenie decyzji czyli co zrobić gdy organ podatkowy źle wydał decyzję?
- Elektronizacja procesu obsługi podatkowej
- Doradztwo z zakresu podatków i opłat lokalnych (dyżury ekspertów)
- Przeprowadzenie 3 jednodniowych szkoleń w zakresie zarządzania nieruchomościami z poniższych tematów
- Mieszkania chronione-tworzenie i zarządzanie (szkolenie uwzględniające tematykę tworzenia i zarządzania mieszkaniami chronionymi, o których mowa w art. 53 ustawy o pomocy społecznej)
- Zarządzanie samorządowym zasobem nieruchomości
- Elektronizacja procesu świadczenia usług i ewidencji nieruchomości
- Doradztwo z zakresu zarządzania nieruchomościami (dyżury ekspertów)
Dokumenty do pobrania:
Często zadawane pytania
Treść powyższych przepisów wskazuje na wyraźne rozróżnienie pomiędzy pomieszczeniami pomocniczymi a pomieszczeniami przynależnymi. Pomieszczenie pomocnicze służy bezpośredniemu zaspakajaniu mieszkaniowych potrzeb ludzi, podczas gdy pomieszczenie przynależne, które stanowi część składową lokalu mieszkalnego, jest przeznaczone do realizacji potrzeb innych niż mieszkaniowe osób korzystających z samodzielnego lokalu mieszkalnego.
Na podstawie powyższych uregulowań można stwierdzić, że garaż ograniczony ścianami i stropem nie mieści się w pojęciu pomieszczenia technicznego, ani pomieszczenia gospodarczego, w związku z czym stanowi lokal użytkowy.
JST objęta wsparciem w obszarze PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH zobowiązana jest do zrealizowania pełnego programu szkolenia, tj. 48 godzin szkoleniowych (obowiązek ten dotyczy danej JST, nie każdego z pracowników JST skierowanych na szkolenie). Aby uznać, że dany pracownik JST ukończył udział w projekcie, wystarczającym jest ukończenie przez niego udziału w minimum jednym szkoleniu (jednym module szkoleniowym) w obszarze PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH.
JST objęta wsparciem w obszarze ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI zobowiązana jest do zrealizowania pełnego programu szkolenia, tj. 18 godzin szkoleniowych (obowiązek ten dot. danej JST, nie każdego z pracowników JST skierowanych na szkolenie). Aby uznać, że dany pracownik JST ukończył udział w projekcie, wystarczającym jest ukończenie przez niego udziału w minimum jednym szkoleniu (jednym module szkoleniowym) w obszarze ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI.
JST ma obowiązek delegować co najmniej jednego pracownika na każdy temat szkolenia. Mogą to być różne osoby w trakcie trwania Projektu. Ostateczna liczba pracowników biorących udział w Projekcie będzie ustalana z danym JST przed ogłaszaniem terminów szkoleń.
Uzupełnieniem działań szkoleniowych będzie wsparcie w postaci indywidualnego doradztwa prawnego (konsultacje z prawnikiem-ekspertem w obszarze PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH oraz ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI). Zakładamy, że każda z JST będzie mogła skorzystać ze średnio 3 godzin doradztwa w formie bezpośredniej, telefonicznej lub zdalnej.
Wsparcia w projekcie udzielać będą wysokiej klasy specjaliści – trenerzy z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń w obszarze PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCH oraz ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI, w tym dla JST i ich pracowników.
1. Powstawanie zobowiązań podatkowych
2. Sposoby wygasania zobowiązań podatkowych
3. Przymusowe dochodzenie zaległości podatkowych: egzekucja i ponowna egzekucja
4. Zabezpieczenie zaległych podatków: hipoteka i zastaw skarbowy
5. Kontrola i inne procedury podatkowe
6. Zaświadczenia, informacje podatkowe a tajemnica skarbowa
7. Wzruszenie decyzji, czyli co zrobić gdy organ podatkowy źle wydał decyzję?
8. Elektronizacja procesu obsługi podatkowej
SZKOLENIA Z OBSZARU ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI
1. Mieszkania chronione - tworzenie i zarządzanie
2. Zarządzanie samorządowym zasobem nieruchomości
3. Elektronizacja procesu świadczenia usług i ewidencji nieruchomości
• otrzymały wsparcia w ramach Projektów dofinansowanych w konkursach POWR.02.18.00-IP.01-00-005/15; POWR.02.18.00-IP.01-00-002/17; POWR.02.18.00-IP.01-00-001/18;
• uczestniczą już w innym Projekcie dofinansowanym w ramach konkursu POWR.02.18.00-IP.01-00-002/21;
• nie dostarczyły podpisanej umowy wzięcia udziału w Projekcie w formie elektronicznej i papierowej