Cechy dobrego lidera i przywódcy – jakie ma zadania i czym się wyróżnia?
4 lipca, 2022JUST IN TIME LEARNING
5 sierpnia, 2022Czym różnią się szkolenia otwarte od zamkniętych?
Szkolenie pracowników jest ważnym elementem ich wynagradzania i motywowania. Wybierając kursy dla podwładnych, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, między innymi samą formułę szkolenia. Wyróżnia się bowiem dwa rodzaje szkoleń: szkolenia otwarte oraz szkolenia zamknięte. Jaka jest różnica pomiędzy nimi? Które szkolenie będzie lepsze? Warto poznać zasadnicze różnice pomiędzy szkoleniami otwartymi i zamkniętymi, ich potencjalne wady oraz najważniejsze zalety.
Szkolenia są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku
Inwestycja w pracownika to doskonały sposób na zwiększanie atrakcyjności swoich usług oraz produktów. Pracownik kompetentny, wyposażony w specjalistyczną wiedzę, będzie miał większą pewność siebie i wzrośnie szansa na innowacyjne pomysły i nieszablonowe podejście do powierzonych zadań. Ponadto inwestycja w pracownika zwiększy jego motywację i lojalność.
Oczekiwania pracowników względem pracodawcy także wiążą się ze szkoleniami. Nie tylko regularna, satysfakcjonująca wypłata jest tym, co przyciąga wykwalifikowaną kadrę do firmy. Podczas rozmów rekrutacyjnych kandydaci coraz częściej pytają o możliwość poszerzania swojej wiedzy bez konieczności samodzielnego opłacania szkoleń.
Nic więc dziwnego, że coraz więcej pracowników poszukuje pracodawców, którzy przez znane hasło „możliwość rozwoju i podnoszenia kwalifikacji” faktycznie rozumieją inwestycje w kapitał ludzki. Ci, którzy umożliwiają swoim pracownikom odkrywanie nowych metod sprzedaży, korzystanie z rozmaitych programów komputerowych czy naukę języków obcych, wygrywają w przedbiegach.
Zalety szkoleń zamkniętych
Szkolenie zamknięte jest organizowane tak, by odpowiadało na indywidualne potrzeby klienta. Może odbywać się w siedzibie firmy lub w innym wybranym miejscu. Przeprowadzane jest wyłącznie dla pracowników wybranej organizacji.
O ile szkolenia otwarte przeważnie są przeznaczone dla osób, które po raz pierwszy mają do czynienia z poruszanym zagadnieniem, o tyle szkolenia zamknięte zwykle są bardziej specjalistyczne, skupione na kilku najważniejszych tematach w kontekście konkretnego biznesu.
Zobacz wszystkie szkolenia zamknięte organizowane przez Certes
Tematyka szkoleń zamkniętych jest bardziej zawężona, a przekazywane informacje bardziej specjalistyczne i szczegółowe. Szkolenie zamknięte jest więc kursem od początku przygotowywanym pod kątem konkretnej grupy.
Szkolenia zamknięte, ponieważ są skrojone „na wymiar” dla konkretnego klienta, odbywają się też w czasie i miejscu dostosowanym do jego potrzeb i w chwili, kiedy są one najbardziej potrzebne. Na przykład w momencie kryzysu, pojawienia się problemów albo tuż po dużym naborze nowych pracowników.
Pewną wadą szkoleń zamkniętych dla niektórych osób może być przebywanie w gronie kolegów z pracy i kadry kierowniczej. To powoduje czasami więcej zahamowań wśród kursantów. Obawiają się oni zadawania szczegółowych pytań czy indywidualnych wystąpień ze względu na potencjalną krytykę. Jednak stworzenie odpowiedniej atmosfery i zwrócenie uwagi na to, że szkolenie służy zdobywaniu wiedzy, a nie ocenie pracowników, może zmotywować wycofane jednostki do aktywnego uczestnictwa w kursie.
Kurs zamknięty od otwartego różni się też ceną. Zamknięty kurs przeważnie wiąże się z wyższymi kosztami, jest więc bardziej opłacalny w przypadku jednorazowego szkolenia dużego zespołu pracowników. Kiedy ma objąć jednego lub dwóch podwładnych, może być nieopłacalny.
Zalety szkoleń otwartych
Szkolenia otwarte są powszechne, ogólnodostępne i mogą w nich brać udział pracownicy różnych firm i branż. Przekazują ogólne informacje w konkretnym temacie. Przykładem szkolenia otwartego może być kurs językowy, warsztat o zarządzaniu firmą, rozwiązywaniu konfliktów czy szkolenie dotyczące nowych przepisów podatkowych dla średnich albo dużych przedsiębiorstw.
Nie ma tutaj mowy o przygotowywaniu kursu ściśle związanego z jedną, konkretną firmą. Tematyka jednego szkolenia może przyciągnąć pracowników z różnych branż, czasami bardzo odmiennych.
Zobacz wszystkie szkolenia otwarte organizowane przez Certes
Szkolenia otwarte są ogólnodostępne, a ich termin, program i miejsce prowadzenia są z góry określone i trzeba się do niego dostosować. Natomiast cena szkoleń otwartych jest zwykle niższa i bez problemu można na nie wysłać jednego czy dwóch pracowników.
Jeśli więc miejsce, czas i zakres przekazywanej wiedzy odpowiadają potrzebom Twojej kadry, z powodzeniem możesz skorzystać ze szkoleń otwartych, bez konieczności organizowania szkoleń zamkniętych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w jednej firmie szkoleniowej zamówić szkolenia zamknięte oraz skierować do niej pracowników na wybrane szkolenie otwarte. Doświadczony talent manager najczęściej będzie korzystał z obydwu typów szkoleń.
Pamiętaj! Inwestycja w kapitał ludzki się opłaca!
Każdy z omówionych rodzajów szkoleń ma swoje wady i zalety. Szkolenia otwarte i zamknięte wyraźnie się od siebie różnią i są przeznaczone dla różnych odbiorców. To Ty podejmujesz decyzję, która forma będzie odpowiednia w konkretnym przypadku.
Jeśli nie masz pewności czy pracownicy firmy szkoleniowej zaproponują optymalne rozwiązania, przy wyborze kieruj się tym, ile osób chcesz szkolić, jakie tematy poruszyć na szkoleniu i jakim budżetem dysponujesz. Jedno jest pewne — dobrze przygotowane szkolenie, przeprowadzone przez fachowców i dostosowane do potrzeb firmy – przyniesie pozytywne rezultaty w postaci zmotywowanych i zadowolonych pracowników. Inwestując w kadry, inwestujesz w swoją firmę. Pamiętaj też, że koszty kierunkowych kursów można wpisać po stronie wydatków i odliczyć od podatku dochodowego. Ponadto można skorzystać z wielu modeli dofinansowania szkoleń – to jednak temat na odrębny artykuł.