Nadzieja dla 4-letniej Zuzi
12 stycznia, 2024Procesy logistyczne – czym są i jak przebiegają?
22 stycznia, 2024Mocne i słabe strony – jak odpowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej?
„Jakie są pani/a słabe i mocne strony?” – to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej potrafi wyprowadzić z równowagi większość kandydatów. Mówienie o swoich zaletach w sytuacji, kiedy chcemy się zareklamować, wydaje się proste (chociaż to pozory!), podczas gdy opisywanie wad – niekoniecznie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak mówić o swoich słabych i mocnych stronach w sposób, który rekruter z pewnością pozytywnie oceni, ten artykuł jest dla Ciebie!
Rozmowa o pracę – nie bój się pytań o mocne i słabe strony
Przede wszystkim nie bój się tego pytania! To całkiem naturalne, że Twój potencjalny pracodawca chce wiedzieć, kogo zatrudnia oraz czego może oczekiwać od przyszłego pracownika. To standardowe pytanie o mocne i słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej jest więc pomocnym narzędziem dla rekrutera. Dzięki niemu może poznać Twój styl pracy oraz osobowość.
Zadając Ci pytanie o wady i zalety, rekruter może ocenić:
- Twój sposób dokonywania samooceny,
- czy jesteś świadomy swoich mocnych stron oraz czy potrafisz wykorzystać je w pracy,
- Twoją znajomość swoich słabych stron i to, jak sobie z nimi radzisz lub jak nad nimi pracujesz,
- jak Twoje umiejętności i cechy wpiszą się w charakter zespołu.
Mocne strony pracownika – jak mówić o swoich zaletach?
Teoretycznie mówienie o swoich zaletach powinno być łatwe, ale… No właśnie – żyjemy w kulturze, gdzie koncentrowanie się na swoich przymiotach i osiągnięciach jest odbierane z umiarkowanym entuzjazmem, żeby nie powiedzieć negatywnie. Wiele osób wręcz bagatelizuje własne umiejętności i próbuje umniejszać własne zasługi! Dotyczy to zwłaszcza pań, ale i panowie często miewają ten problem.
Poza tym o zaletach też trzeba umieć mówić. Jedna rzecz to świadomość swoich pozytywnych cech, a druga – samochwalstwo. Jak rozmawiać na ten niełatwy temat?
Przede wszystkim skup się na faktach. Skoro aplikowałeś na dane stanowisko, oznacza to, że Twoje kompetencje są wystarczające. Musisz jednak udowodnić to rekruterowi. Wybierz dwie–trzy mocne strony, które uważasz za najbardziej adekwatne i opisz, w jaki sposób pomogły Ci one w dotychczasowej karierze.
Bądź pewny siebie, nie próbuj umniejszać swoich osiągnięć, ale też trzymaj się faktów. Przykładowa formuła, której możesz użyć, to: „Jestem doskonale zorganizowany. Udało mi się rozwinąć tę cechę, kiedy łączyłem pracę oraz studia dzienne. Dzięki temu bez problemu oraz terminowo realizuję powierzone mi zadania”.
Przeczytaj na blogu: Komunikacja werbalna i niewerbalna
Przykłady mocnych stron
Mocne strony poruszane na rozmowie kwalifikacyjnej powinny oczywiście zależeć od pozycji, na którą aplikujesz. Ale mile widziane zawsze są:
- kreatywność,
- punktualność,
- umiejętność pracy zespołowej,
- elastyczność,
- odporność na stres,
- umiejętność pracy pod presją czasu,
- dobra samoorganizacja,
- cierpliwość,
- zdolność rozwiązywania problemów,
- empatia,
- spostrzegawczość,
- umiejętności przywódcze,
a także szeroko pojęte umiejętności twarde, czyli konkretne kompetencje zawodowe, które posiadasz, a które sprawiły, że zdecydowałeś się wysłać CV na ogłoszenie o pracę.
Przeczytaj na blogu:
Kompetencje miękkie – kluczowe umiejętności dla sukcesu zawodowego i osobistego
Komunikacja interpersonalna – czym jest?
Stwórz listę mocnych stron
Jeśli chcesz dobrze wypaść na rozmowie o pracę, koniecznie stwórz listę swoich mocnych stron wraz z uzasadnieniami, dlaczego uważasz, że konkretna cecha może okazać się istotna podczas rekrutacji. Poza tym dzięki takiemu zabiegowi lepiej zapamiętasz swoje odpowiedzi na to pytanie, co sprawi, że gdy już padnie (a stanie się to na 99.9%!), Twoja wypowiedź będzie płynna i składna.
Bilans zawsze powinien być na plus
Pamiętaj, że kiedy mówisz o swoich wadach i zaletach, Twój bilans zawsze powinien wypaść na Twoją korzyść. Oczywiście fakt, że jesteś świadomy swoich wad będzie dobrze odebrany, ale nie mogą one przesłonić Twoich zalet! Szala powinna przechylać się w kierunku Twoich mocnych stron.
Przeczytaj na blogu: Asertywność – co to jest? Czym jest zachowanie asertywne?
Słabe strony pracownika – przekuj to na swój sukces
Zacznijmy od tego, że nie ma ludzi bez wad. Taka już nasza ludzka natura. Ale Twoja umiejętność dostrzegania własnych niedostatków oraz praca nad nimi może być postrzegana jako kolejna zaleta! W mówieniu o swoich wadach kluczowe jest łączenie samoświadomości z reakcją na nie oraz sposobem, w jaki starasz się zwalczać negatywną cechę.
- Jaka jest Twoja wada?
- Co robisz, żeby z nią walczyć?
- Jak Twoja praca nad sobą przekłada się na Twoje życie zawodowe?
Wymień wady, które nie mają wpływu na stanowisku, na które aplikujesz
Jednym z lepszych sposobów na zwiększenie swojej szansy na zatrudnienie jest podanie wad, które nie mają wpływu na pracę na danym stanowisku. Przykładowo jeśli aplikujesz na stanowisko programisty z możliwością pracy zdalnej, możesz odpowiedzieć, że nie jesteś zbyt ekstrawertyczny i źle czujesz się w dużej grupie (ale na szczęście nikt nie oczekuje od informatyka bycia duszą towarzystwa).
Przeczytaj na blogu: Zasady savoir-vivre. Zasady dobrego zachowania przy stole i w biznesie
Jeśli ubiegasz się o stanowisko kreatywne, na przykład copywritera, możesz wymienić brak umiejętności matematycznych – raczej nikt nie będzie oczekiwać tego od osoby zajmującej się tworzeniem tekstów.
Opisz słabą stronę nad którą pracujesz
Kolejnym sposobem w jaki możesz odpowiedzieć na to pytanie, jest wymienienie słabej strony, nad którą starasz się pracować. Załóżmy, że Twoim problemem jest nieśmiałość i strach przed wystąpieniami publicznymi – możesz powiedzieć, że masz problem z przemawianiem przed większą publiką, ale zapisałeś się na warsztaty teatralne lub codziennie starasz się przemawiać przed lustrem.
Punktualność nie jest Twoją mocną stroną? Powiedz, że uczysz się lepszego zarządzania własnym czasem oraz planowania poszczególnych zadań w ciągu dnia.
Oczywiście opisując swoją walkę ze słabym stronami, mów prawdę! Nawet niezbyt doświadczony rekruter szybko zorientuje się, jeśli będziesz naginać rzeczywistość.
Pytanie o słabe strony to nie przesłuchanie
Warto też zaznaczyć, że pytanie o słabe strony to nie przesłuchanie! Nie musisz szczegółowo rozwodzić się nad każdą ze swoich wad, ani opisywać jej ze wszystkimi detalami. Im bardziej będziesz kładł akcent na swoje niedostatki, tym lepiej rekruter je zapamięta, a to nie jest dla Ciebie korzystne.
Bądź szczery, skup się na faktach, ale nie zagłębiaj się we wszystkie swoje problemy. Rekrutera nie interesuje Twoja autopsychoanaliza, po prostu chce wiedzieć, z kim ma do czynienia. Dlatego też opisując swoje minusy, nie dawaj odpowiedzi w stylu: „Jestem perfekcjonistą i pracoholikiem”. W niczym Ci to nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić.
Z drugiej jednak strony nie mówi, że jesteś nieuważny w momencie, gdy starasz się o posadę księgowego – nikt nie zatrudni takiego kandydata na tak odpowiedzialne stanowisko!
Każdy ma wady, ale nie każdy umie o nich mówić
Mówienie o swoich wadach jest sztuką, to między innymi dlatego umiejętność przeprowadzenia tego typu ewaluacji Twojej własnej osoby jest tak cenna dla rekrutera. Kandydat świadomy swoich mocnych i słabych stron oraz, co równie ważne, pracujący nad swoimi niedostatkami jest cennym nabytkiem dla każdego pracodawcy.
Na szczęście mówienia o sobie można się nauczyć! Podobnie jak w przypadku dobrych stron, przygotuj listę swoich wad, opisz każdą z nich i zastanów się, jaki wpływ mogą mieć na interesujące Cię stanowisko oraz jak zostaną odebrane przez rekrutera. Dobre przygotowanie to podstawa udanej rozmowy rekrutacyjnej!
Podsumowanie – wady i zalety na rozmowie kwalifikacyjnej
To całkiem naturalne, że na rozmowie kwalifikacyjnej chcesz pokazać się od jak najlepszej strony, a przy tym czujesz się niekomfortowo na myśl o tym, że będziesz musiał opowiedzieć rekruterowi o swoich słabościach. Najważniejszy jest jednak sposób, w jaki mówisz o sobie!
Podsumowując, każda zaleta powinna być poparta przykładami, a każda wada – sposobem, w jaki sobie z nią radzisz. Przed rozmową zadbaj o dobre przygotowanie, dzięki czemu stres nie będzie mieć wpływu na Twoje odpowiedzi i sposób komunikacji. Powodzenia!