Performance management – co to jest? Zarządzanie efektywnością to krok na przód
10 kwietnia, 2024Piramida Diltsa – 6 poziomów budowania samoświadomości
20 kwietnia, 2024Microlearning — co to jest? Cechy i zalety microlearningu
Wraz z wejściem na rynek pokolenia Z — osób, które od zawsze korzystają z Internetu i social mediów i które cenią krótkie treści, pojawiła się potrzeba przygotowania kursów zawodowych odpowiednich dla nich właśnie. Microlearning, w przeciwieństwie do tradycyjnych kursów, zapewnia szybką edukację skupioną na konkretnych potrzebach uczestników kursu.
Przekonaj się, że microlearning może być skutecznym narzędziem nauczania. Chociaż nie jest pozbawiony wad, cieszy się powodzeniem w nowoczesnych przedsiębiorstwach i stanowi ciekawą alternatywę dla długich kursów.
Microlearning — co to jest?
Krótkie i prosto przedstawione treści, wiedza „w pigułce” dostosowana do potrzeb konkretnej grupy lub pojedynczego kursanta — tak krótko można scharakteryzować microlearning. Jeśli nie masz dużo czasu na tradycyjny kurs, to krótkie lekcje skupione na konkretnej tematyce również się sprawdzą. Zwłaszcza że do nauki wykorzystywane są multimedia: krótkie filmy video, infografiki czy podcasty. Nie tylko przekazują one wiedzę, ale także służą do jej utrwalenia czy przypomnienia. Taka forma edukacji może być szeroko stosowana nie tylko przez uczniów, ale także osoby dorosłe, np. pracowników.
W jakich środowiskach najczęściej wykorzystywany jest micro learning?
- W małym biznesie i w korporacjach mikronauka służy do szkoleń pracowników, zapewnienia im ciągłego rozwoju i przekazywania najważniejszych informacji dotyczących produktów, usług, procedur i innych dotyczących działalności firmy.
- W szkołach i na studiach microlearningiem posługują się nauczyciele, którzy za pomocą filmów edukacyjnych, quizów i krótkich lekcji chcą uatrakcyjnić naukę i zwiększyć zaangażowanie uczniów.
- Szkolenia zawodowe, kursy online, programy rozwoju osobistego wzbogacone o tę metodę nauczania sprawiają, że uczestnicy szybciej zapamiętują informacje.
- Mikroedukacja zyskuje coraz większą popularność w sektorze medycznym, w branży technologicznej, w działach sprzedaży i marketingu oraz podczas szybkiego wprowadzania nowych pracowników do firmy czy zespołu.
Najczęściej stosowane narzędzia i metody microlearningu
- Infografiki to graficzne prezentacje informacji. Przedstawiają wykresy, ilustracje, hasła, diagramy i najważniejsze punkty. Dane na nich zapisane są łatwe do zapamiętania.
- Krótkie filmy lub animacje są łatwe do zrozumienia i atrakcyjne, dostarczają instrukcji krok po kroku.
- Quizy i testy umożliwiają testowanie wiedzy, ale służą także przyswojeniu materiału i utrwalaniu informacji.
- Fiszki, czyli kartki pamięciowe sprawdzają się podczas nauki definicji, dat, faktów, służą do powtórki materiału i sprawdzenia wiedzy.
- E-booki ze skondensowanymi informacjami są łatwe do pobrania i dostępne nie tylko na czytnikach, ale także w telefonach, tabletach i komputerach.
- Mikro lekcje skupiające się na jednym temacie i mają formę prezentacji albo nagrań audio.
- Serie krótkich materiałów ujęte w serial edukacyjny przedstawiają wiedzę w poszczególnych krokach.
- Platformy e-learningowe to kursy i materiały edukacyjne, z których można uczyć się w dowolnym miejscu, w dowolnym czasie i w indywidualnie dobranym tempie.
Przeczytaj na blogu: Rodzaje szkoleń – najpopularniejsze typy i formy szkoleń
Microlearning — najważniejsze zalety
Łączenie różnych technik nauczania pozwala na uzyskanie szybszych rezultatów, a microlearning jest niezwykle efektywny za sprawą nowoczesnych form, prostoty przekazu i możliwości nauki w każdych warunkach.
Skupienie na osobie uczącej się
Osoba, która się uczy, jest za cały proces odpowiedzialna, a jednocześnie może wybierać ciekawe treści. Szybko widoczne postępy motywują do tego, by nie zaprzestawać edukacji.
Szybko i krótko
Powiedzenie, że czas to pieniądz, jest znane od dawna, a skuteczna nauka w 10 minut dziennie sprzyja jego oszczędzaniu. Napięty grafik i wysokie tempo życia nie oznaczają, że z edukacji trzeba zrezygnować.
Jeden cel — jedna lekcja
Jedna lekcja poświęcona jest zawsze jednej tematyce i zanim uczniowie przejdą do kolejnego materiału, muszą opanować każdy po kolei. To systematyzuje wiedzę.
Ograniczenie zbędnych kosztów
Multimedialne materiały, posty w social mediach czy filmiki wrzucone do sieci są często darmowe. Tym samym nauka nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami.
Różna i szeroka tematyka
Nie ma żadnych ograniczeń, gdy chodzi o tematykę lekcji, a narzędzia do nauki są niezwykle różnorodne: od grafik, przez quizy, po animacje. Nauka przestaje być monotonna.
Dostępność materiałów
Materiały edukacyjne można wyświetlać na dowolnych urządzeniach (telefon, tablet, czytnik) i w dowolnym momencie, nawet bez dostępu do Internetu, jeśli wcześniej zostały pobrane.
Materiały tworzą również uczestnicy
Uczniowie sami przygotowują materiały do nauki dla swoich kolegów, w tym prezentacje czy animacje, a robiąc je, szybko przyswajają wiedzę.
Elastyczność i dopasowanie do uczestnika
Programy szkoleniowe skupiają się na nowych informacjach, dlatego to, co jest już znane uczniom, nie jest powtarzane.
Microlearning — najważniejsze wady
Chociaż microlearning pozwala na szybką naukę i zaangażowanie uczniów, ma jednak swoje wady, które warto znać, zanim zacznie się wykorzystywać e-learning.
- Nie jest on odpowiedni w przypadku skomplikowanych tematów, bo nauka w postaci mikro służy przyswajaniu pojęć prostych, bez zbędnego ich zgłębiania. Można go jednak włączyć w cały proces edukacji, np. przy wstępie do tematu lub przy powtórkach.
- Ponieważ musi skondensować wiedzę, może pomijać ważne aspekty tematu. Warto więc najpierw solidnie przemyśleć cele nauczania.
- Samo przygotowanie materiałów do mikro e-learningu zajmuje sporo czasu.
- Krótkie lekcje nie uwzględniają tego, co uczniowie już wiedzą, a czego nie. Mogą więc nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
Microlearning najlepsze praktyki
Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną za rozwój pracowników, musisz znać najważniejsze zasady tworzenia szkoleń:
- Podziel materiały szkoleniowe na krótkie lekcje i podaj wiedzę w sposób najbardziej skondensowany. Każda lekcja powinna dotyczyć jednego zagadnienia.
- Lekcja może trwać od minuty do 15 minut, najczęściej jednak stosuje się lekcje 3-5-minutowe, aby uczniowie nie stracili zainteresowania tematem. Dzielenie materiału na formę pigułek wiedzy pozwala skoncentrować się na temacie i szybciej go przyswoić.
- Wybierz platformę, na której bezpiecznie możesz przechowywać swoje lekcje i udostępniać je kursantom.
- Twórz takie treści, które kojarzą się z mediami społecznościowymi, czyli krótkie filmy video, rolki na Instagram, filmiki na Tok Toka, mające maksymalnie 30 sekund. Krótki, personalizowany kurs w przypadku najmłodszego pokolenia sprawdzi się najlepiej.
- Użyj humoru i lekkiego stylu, żeby suche fakty były bardziej przystępne.
Zobacz szkolenia otwarte i szkolenia zamknięte dla firm organizowane przez Certes
Korzyści microlearningu dla Twojej organizacji
Nie tylko Twoi pracownicy, czyli kursanci, docenią zalety mikrolearningu. Jest on także korzystny z perspektywy przedsiębiorstwa.
- Ponieważ przyswajanie wiedzy jest szybsze i łatwiejsze, można ją wykorzystać praktycznie natychmiast. Dlatego kursanci szybko z niej korzystają, wykonując swoje zawodowe obowiązki.
- Ciągłe dokształcanie się, zwłaszcza w kreatywny, ciekawy sposób, zapobiega wypaleniu zawodowemu. Jednocześnie oszczędzanie czasu, nauka bez nadgodzin i niewyczerpująca fizycznie i umysłowo powoduje, że pracownicy nie czują się przeciążeni. Wypalenie zawodowe wiąże się z brakiem energii, pesymizmem, zmniejszoną skutecznością, brakiem motywacji. Przeciwdziałanie mu sprzyja całemu przedsiębiorstwu.
- Pracownicy objęci programem nauczania w postaci microlearnigu nie muszą fizycznie uczestniczyć w zajęciach ani logować się na platformie e-learningowej w określonych godzinach. Uczą się wtedy, kiedy mają wolny czas. I mogą to robić w pociągu, w autobusie, w przerwie na lunch czy w kolejce do lekarza. Sesje lekcyjne na urządzeniach mobilnych mogą być stosowane w ruchu i w dowolnej chwili.
- Ponieważ microlearning ma być ciekawy i zachęcać do zgłębiania wiedzy, często informacje, jakich dostarcza, są zgłębiane później przez samego ucznia. Nie trzeba więc przygotowywać kolejnych lekcji tematycznych, bo uczniowie sami poznają temat, który ich zainteresował.
- Koszty szkoleń mikrolearningu są niższe niż w przypadku tradycyjnych kursów, ponieważ krótszy jest też czas opracowywania treści.
- Do programu można wdrożyć kolejnych użytkowników, w zależności od tego, jak rozwija się organizacja. Wystarczy dać im dostęp do materiałów, by w wolnym czasie mogli je przestudiować i nadgonić resztę zespołu.
Podsumowanie
Elastyczność, szeroka wiedza, szybkie nabywanie nowych umiejętności — dzisiaj są to aspekty ważne nie tylko dla działu HR, ale także dla właścicieli przedsiębiorstw, którym zależy na dynamicznym wzroście i pracy z kompetentnym zespołem. Umożliwiając pracownikom szybką edukację w postaci microlearningowych modułów, ciekawych lekcji, filmów, postów w social mediach, animacji i grafik, przyczynisz się do sukcesu swojej organizacji.
Mikro edukacja oszczędza czas, zarówno kursantów, jak i osób przygotowujących materiały, a także oszczędza pieniądze i pozwala na nadgonienie informacji, których codziennie przybywa. Jeśli chcesz przekonać się, że microlearning to przydatne, nowoczesne i wszechstronne narzędzie, wykorzystaj pomysły na dedykowane materiały dydaktyczne lub z pomocą specjalistów stwórz własny system szkoleń.