Artykuł naszej ekspertki w Gazecie Finansowej
25 października, 2021Trudna sztuka obsługi klienta. Co jest kluczowe?
29 października, 2021Różnorodność jest siłą
Autorka - Ewa Rosik-Ogłaza
O autorce:
Od ponad 15 lat Dyrektor Projektów Rozwojowych i Prokurent w CERTES. Odpowiada za rozwój strategiczny firmy, zarządzanie kadrą trenerską i projektowanie koncepcji merytorycznej projektów oraz obsługę kluczowych programów rozwojowych. Kierownik projektów dofinansowanych i komercyjnych. Karierę zawodową rozpoczęła od działalności handlowej oraz pracy w telesprzedaży i bezpośredniej sprzedaży usług medycznych i telekomunikacyjnych. Trener z 10-letnim doświadczeniem. Absolwentka Akademii Leona Koźmińskiego – MBA kadry HR oraz Szkolenia i Rozwój, SGH – Kompetencje psychologiczne i negocjacyjne w firmie, Collegium Civitas w Warszawie, Liderzy Zarządzania Wiedzą i Talentami w Zespołach oraz SGGW – Technologia Żywności.
Kierunki zmian, ale także szybkość z jaką następują, stanowią największe wyzwanie organizacji i kierujących nimi managerów. Umiejętność właściwego odnalezienia się w zmiennym i zróżnicowanym środowisku to dla wielu z nas osobiste wyzwanie, ponieważ w różny sposób adaptujemy się do zmiany. Miarą sukcesu jednego z najistotniejszych obecnie obszarów rozwoju biznesu, diversity & inclusion, jest umiejętność dostosowania się, a kluczowy jego element stanowi czynnik ludzki.
Istotne jest całościowe spojrzenie na strukturę organizacji i zadbanie o każdy element. Dlatego też efektywne wdrożenie procesów z obszaru diversity & inclusion wymaga skrupulatnego audytu całej instytucji. Zróżnicowanie, odpowiednio zarządzane, przesądza o sile organizacji, która w ten sposób może budować silne, inkluzywne zespoły, wzmacniające wzajemnie swoje indywidualne zasoby talentów.
Obawa przed innością jest zupełnie naturalna, stąd kluczową w procesie staje się rola liderów, przeprowadzających zespół przez zmiany. Zbudowanie mostu porozumienia w multigeneracyjnym środowisku i efektywne wdrożenie adekwatnych strategii zatrudnienia, rozwoju, ścieżek awansu, etc. stanowią jedno z większych wyzwań organizacji.
Nie zapominajmy o widocznym, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, trendzie starzenia się społeczeństwa i rosnącym wskaźniku obciążenia demograficznego, którego konsekwencją jest prognozowany na rok 2050 ponad 32% udział osób powyżej 65 r.ż.
Coraz więcej firm czy instytucji o zróżnicowanej pokoleniowo strukturze decyduje się na wprowadzenie programów wspierających i eliminujących wykluczenia, np. mentoringowych czy stażowych, w których młodzi adepci czerpią z wiedzy i doświadczenia mentora. Bazują one na wzajemności – mentor poprzez tę relację oswaja się z nowoczesnym, cyfrowym światem, będącym dla młodych niemal naturalnym ekosystemem. Skuteczne przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu starszych pracowników oraz wzmocnienie ich poczucia wartości, w oparciu o wiedzę i doświadczenia, przekazywane młodszym, tworzą systemową, efektywną cyrkulację wartościowej wiedzy wewnątrz własnych struktur.
Rządowy program „Dostępność Plus” przyjęty 17.07.2018 r., ma na celu poprawę warunków egzystencji osób ze szczególnymi potrzebami, m.in. kobiet w ciąży, osób starszych, obcokrajowców, osób z niepełnosprawnościami (np. niewidomych, niesłyszących, poruszających się na wózku). Tymczasem spektrum diversity jest dużo szersze, zawiera w sobie całość zróżnicowania, wynikającego nie tylko z oczywistości wrażliwych aspektów, takich jak wiek, płeć i sprawność, ale także z pochodzenia etnicznego, wyznania, orientacji seksualnej i innych różnic, wiążących się z ryzykiem dyskryminacji.
Świadomość wagi problemu z różnorodnością odzwierciedla m.in. dokument Strategii Rady Europy Na Rzecz Równości Płci 2018-2023, określający go jako zasadniczy dla ochrony praw człowieka, utrzymania demokracji oraz zachowania praworządności. W świecie biznesu wiele organizacji lokuje parytet płci jako istotną wartość w swoich celach strategicznych.
Programy z obszaru women’s leadership mają na celu budowanie w kobietach poczucia sprawczości i uczenie ich wykorzystania naturalnych talentów, takich jak umiejętność osiągania celów, współpraca, komunikacja czy inteligencja emocjonalna, dzięki czemu są one niejednokrotnie efektywniejszymi menedżerami niż mężczyźni. Świadome, dalekowzroczne organizacje już teraz budują kulturę diversity & inclusion, mającą na celu rozwój synergii w zespole, a przez to trwałą przewagę konkurencyjną w oparciu o siłę płynącą z różnorodności.