Autorytet lidera zespołu — kluczowy element efektywnej pracy zespołowej
11 sierpnia, 2023Problem Solving – co to jest? Jakie są metody rozwiązywania problemów?
4 września, 2023Co to jest e-learning? Dowiedz się, jak to działa i jak wdrożyć go w swojej firmie
W ostatnich latach e-learning cieszy się bardzo dużą popularnością na całym świecie. Dzięki urządzeniom mobilnym możemy zdobywać wiedzę oraz nowe umiejętności w dowolnym miejscu i w dogodnej dla nas godzinie.
Pandemia koronawirusa COVID-19 najdobitniej pokazała, że do nauki niezbędne są nowe technologie informatyczne. Co więcej, poszerzanie wiedzy i opanowywanie nowych umiejętności z wykorzystaniem e-nauczania wcale nie stoi na niższym poziomie niż tradycyjne zajęcia stacjonarne. Mało tego, może być jeszcze bardziej efektywne!
E-learning dostarcza kompleksowe rozwiązania dla pracowników oraz firm. Dzięki opracowanym materiałom dydaktycznym w formie kursów, webinariów, quizów, e-booków i podcastów można poszerzyć swoją wiedzę, nabyć nowe umiejętności oraz uzyskać kwalifikacje w nowej dziedzinie bez fizycznej obecności na zajęciach stacjonarnych.
Szkolenia e-learningowe w ostatnim czasie są najczęściej wybieraną formą doskonalenia pracowników w firmach. Nie wymagają od nich weekendowego uczestnictwa w zajęciach. To pracownik sam decyduje, w jakich godzinach i dniach będzie poszerzał swoje kompetencje.
Wdrożenie szkolenia e-learningowego w Twojej firmie nie musi być trudne. Dzięki naszemu poradnikowi przekonasz się, jakie korzyści niesie ze sobą e-nauczanie. Dowiesz się, jak działa oraz co trzeba zrobić, aby zaczęło sprawnie działać także w Twoim przedsiębiorstwie!
Co to jest e-learning?
W Polsce na określenie nauczania lub szkolenia przy użyciu technologii informatycznych stosujemy dwa terminy: e-learning lub e-nauka. Jeszcze jakiś czas temu e-learning traktowano jako formę uzupełnienia tradycyjnych metod nauczania. Dzisiaj stał się częścią naszego życia.
Nie da się jednym zdaniem wyjaśnić, co to jest e-learning. To nauczanie na odległość w czasie którego proces dydaktyczny wspierany jest za pomocą komputerów, smartfonów, tabletów i oczywiście Internetu.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że definicja e-learning jest znacznie szersza, niż nauczanie online czy edukacja online. Dlaczego? Nauczanie i edukacja online wykorzystują do nauki tylko połączenie internetowe. Natomiast e-nauka, poza siecią internetową, obejmuje również technologię mobilną oraz różne formy internetowych publikacji dźwiękowych i wideo.
Poznaj platformę szkoleniową ITMS od Certes
Dzięki nowym technologiom i narzędziom elektronicznym e-learning umożliwia ukończenie kursu, szkolenia, a od kilku już lat nawet studiów. Wszystko to jest możliwe bez fizycznej obecności w salach wykładowych.
Dopełniając jeszcze definicję e-nauki, należy dodać, że w tym określeniu mieści się:
- edukacja szkolna,
- szkolenia online,
- kursy online,
- webinaria,
- aplikacje mobilne do nauki języków.
E-learning ma krótką historię
Po raz pierwszy zaczęto wspierać tradycyjną naukę komputerowo w połowie lat 60. XX wieku. Stworzenie pojęcia e-learning przypisuje się Elliottowi Masie, amerykańskiemu ekspertowi w dziedzinie technologii edukacyjnych. Miało ono miejsce dopiero trzydzieści lat później.
W 1999 roku, podczas konferencji, Masie określił jako e-learning wykorzystanie technologii sieciowych do projektowania, dostarczania, wyboru, administrowania i rozszerzania nauki. Do dzisiaj uznawany jest za najbardziej znaną postać z branży e-learningowej.
Sporą rewolucję e-learning przeszedł wraz z nadejściem nowego milenium, czyli w 2000 roku. Uniwersytet w Zurychu wypuścił na rynek darmową aplikację OLAT. To otwarty i wieloplatformowy systemem zarządzania nauczaniem. Zaczęto ją wykorzystywać jako wirtualną platformę edukacyjną.
Kolejnym milowym krokiem w historii e-learningu był dynamiczny rozwój urządzeń technologicznych i mobilnych. Firmy zaczęły wyścig, komu szybciej uda się stworzyć mniejsze, ale wydajniejsze urządzenie, posiadające funkcje zbliżone do tradycyjnego komputera stacjonarnego.
Tym samym doczekaliśmy czasów, kiedy smartfon i tablet są w stanie zastąpić nam komputer, który jeszcze w połowie lat 50. XX wieku zajmował całe pomieszczenie! Nowe aktualizacje i aplikacje sprawiły, że dzisiaj wystarczy nam telefon, aby opłacić rachunki, przeprowadzić rozmowę wideo z osobami aktualnie przebywającymi na drugim końcu globu, sprawdzić, czy zamknęliśmy dom i poszerzyć swoją wiedzę za pośrednictwem e-learningu.
E-learning – przykłady i rodzaje kursów online
Dzięki rozbudowie platform e-learningowych mamy praktycznie nieograniczone możliwości w wyborze kursów i szkoleń online. Zauważono już, że im bardziej są one interaktywne, tym większą cieszą się popularnością.
To ma swoje wytłumaczenie. Większość z nas, która dzisiaj poszerza swoją wiedzę i zdobywa nowe kompetencje podczas różnego typu e-learningowych zajęć, opierała swoją dotychczasową wiedzę na informacjach zawartych w papierowych książkach.
Z kolei dla młodego pokolenia naturalne jest, że szuka wiedzy i inspiracji w Internecie. W rozwiązywaniu niektórych zadań pomagają im natomiast aplikacje mobilne. Zamiast przeczytania tradycyjnej książki chętniej wybierają e-booka.
Rozwój technologii sprawił, że zdobywanie wiedzy może być łatwiejsze, a przede wszystkim szybsze. Nie musimy wszystkiego notować i przepisywać. Wystarczy wydrukować stronę z informacjami, które nas interesują.
A nawet nie musimy tego robić, wystarczy, że w dowolnym momencie sięgniemy do udostępnionych nam materiałów na danej platformie lub stronie. To zaledwie kilka kliknięć i w pigułce mamy wszystkie niezbędne dla nas informacje.
Dynamiczny rozwój branży e-learningowej sprawił, że mamy do wyboru wiele kursów online. Do tego możemy zdecydować, w jakiej formie będą one realizowane. Pod tym względem mamy dużą różnorodność na rynku, jeśli chodzi o formaty medialne, a także nośniki treści.
Do grupy najpopularniejszych i najczęściej wybieranych w ostatnim czasie należą:
- kursy e-mailowe,
- kursy wideo,
- kursy interaktywne,
- kurs mailingowy,
- webinaria,
- e-booki,
- podcasty,
- quizy,
- screencasty.
Kursy wideo
Kursy wideo sprawdzają się praktycznie zawsze. Są atrakcyjne dla uczestników takiego szkolenia. Ich atutem jest to, że można je wykorzystać do realizacji praktycznie każdego tematu.
Bardzo często kursy wideo oparte są na wypowiedzi monologowej osoby prowadzącej.
W zależności od zakresu kursu, może zostać on podzielony na kilka filmów z wypowiedzią monologową, odnoszącą się do danego zagadnienia. Warto zaznaczyć, że w trakcie takiego kursu wideo udostępniane są różne grafiki, diagramy oraz filmy – oczywiście związane z tematyką kursu.
Webinaria
Do kursów określanych mianem webinariów najczęściej wykorzystuje się kamerę internetową. Uczestnikom takiego kursu udostępnia się ekran komputera i omawia, na podstawie pokazywanych na nim treści, poszczególne zagadnienia.
W czasie takie szkolenia e-learningowego można udostępniać filmy oraz slajdy prezentacji. Webinaria cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ w transmisji na żywo w czasie ich trwania może brać udział nawet tysiąc osób.
Przeczytaj na blogu:
Webinar – co to jest? Zdobywaj wiedzę przez Internet!
To, co ważne, webinaria gwarantują taką samą skuteczność, jak inne rodzaje kursów. Do tego umożliwiają milionom osób na całym świecie dostęp do wiedzy, która ze względów logistycznych w innych warunkach byłaby praktycznie niedostępna.
Zapisz się na bezpłatne webinary organizowane przez Certes
Kursy interaktywne
Kursy wideo mogą mieć także formę interaktywną. Co to oznacza? W trakcie wykładu osoba prowadząca szkolenie kieruje pytania do osób odbywających kurs. Wyniki badań potwierdzają, że kursy interaktywne są dużo bardziej efektywne niż wideo.
Powodem tego jest większa motywacja uczestników, ponieważ niezbędna jest interakcja z innymi osobami i konieczność komunikacji. Poza tym kursy interaktywne umożliwiają wykonywanie pracy w grupach, wymienianie się poglądami i doświadczeniami.
Quizy
To świetny sposób, aby sprawdzić, czego w czasie kursu nauczyli się pracownicy. Dzięki rozwojowi technologii możliwe jest tworzenie prostych i zarazem atrakcyjnych testów. Dodać należy, że współczesne quizy nie ograniczają się tylko do pytań i czterech alternatywnych odpowiedzi – a, b, c, d.
Quizy e-learningowe pozwalają tworzyć testy ze zdjęciami, filmami, dźwiękami audio. Do tego można przygotować testy, w których uczestnicy będą musieli dopasować lub przeciągnąć element.
E-booki
Rośnie grupa osób decydujących się na kursy e-learningowe, które oparte są na e-booku. Jak realizowane jest takie szkolenie? Cały materiał z danej branży, dziedziny czy tematyki opracowany jest w formie jednego pliku.
Po wykupieniu danego kursu osoba pragnąca zgłębić swoją wiedzę z danego zakresu otrzymuje wszystkie materiały w formie e-booka. To idealny format dla osób, które lubią czytać i bliskie jest im słowo pisane.
Dużą zaletą e-booka jest to, że – po zapisaniu raz pliku PDF lub EPUB na wybranym urządzeniu – nie trzeba mieć stałego dostępu do Internetu. Do tego na urządzeniach typu czytnik tego rodzaju pliki nie zajmują wiele miejsca.
Podcasty
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się także podcasty. To jedna z najwygodniejszych metod nauki i poszerzania wiedzy. Ich atutem jest to, że można je odsłuchiwać w wielu miejscach, np. podczas jazdy samochodem, w drodze do pracy, ćwiczeń na siłowni lub biegania.
Screencasty
Screencast brzmi trochę skomplikowanie. Jednak wiele osób na pewno spotkało się z taką formą e-nauki. To nic innego jak nagranie ekranu. Można je wykorzystać w pracy, aby zaprezentować pracownikom nowe oprogramowanie i jego obsługę.
Kurs mailingowy
Jedną z ostatnich form szkolenia jest kurs mailingowy. Opiera się on na tym, że do konkretnej grupy osób wysyłane są materiały pocztą elektroniczną. Niestety w tym przypadku nie mamy pewności, czy kursanci na pewno zapoznali się w całości z przesłanymi zagadnieniami.
E-learning – jakie ma zalety?
E-learning niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki współczesnej technologii dzielenie się wiedzą, stało się dużo prostsze. Do tego z tych samych materiałów może korzystać ogromna grupa osób, niezależnie od szerokości geograficznej.
Zalety e-learningu to m.in.:
- szeroki zasięg,
- szybki rozwój pracowników,
- prosty sposób śledzenia postępów,
- jedna baza wiedzy,
- dostępność do materiałów,
- niskie koszty szkolenia,
- dowolny termin realizacji szkolenia/kursu,
- nauka we własnym tempie,
- oszczędność czasu,
- urozmaicenie nauki,
- samodzielny wybór preferowanego formatu dostarczania wiedzy.
E-learning – jakie ma wady?
Zwykło się mówić, że w życiu nie ma rzeczy idealnych. E-learning ma więcej zalet niż wad, ale omawiając tak szeroko tę tematykę, należy wspomnieć o pewnych minusach. Jest ich jednak naprawdę niewiele.
Do wad e-learningu zaliczyć możemy:
- brak bezpośredniego kontaktu z osobą prowadzącą szkolenie,
- brak bezpośredniego kontaktu z innymi uczestnikami kursu,
- trudności z obsługą niektórych urządzeń mobilnych,
- problemy techniczne, np. słaba sieć,
- problemy z obsługą udostępnionych plików, nagrań,
- problem z systematyczną nauką,
- trudności ze skupieniem się nad przesłanymi materiałami (rozproszenie uwagi w pracy lub domu).
Platformy e-learningowe – jakie dają możliwości?
Dzięki platformom e-learningowym możliwe jest przeprowadzenie wielu szkoleń i kursów bez konieczności wychodzenia z domu czy zakładu pracy. Jednak to niejedyne możliwości, jakie oferują współczesne platformy, które mają realny wpływ na rozwój danej firmy.
Stworzenie platformy w danym przedsiębiorstwie i korzystanie z niej umożliwia:
- organizację wideokonferencji,
- przeprowadzanie kursów, szkoleń,
- zamieszczanie materiałów w różnej formie,
- zadawanie pytań,
- tworzenie wspólnych projektów,
- rozwijanie nowych kompetencji,
- zdobywanie wiedzy,
- wdrażanie nowych przepisów,
- pracownicy odbywają szkolenie w dogodnym dla siebie terminie,
- śledzenie postępów pracowników.
Zobacz wszystkie szkolenia otwarte organizowane przez Certes
Zobacz wszystkie szkolenia zamknięte organizowane przez Certes
Platformy LMS czy LXP?
Aktualnie w grupie dwóch najpopularniejszych platform e-learningowych jest LMS oraz LXP. Pełna nazwa pierwszej z nich to Learning Management System. Dzięki niej możliwe jest prowadzenie zajęć, zarządzanie całym opracowanym szkoleniem, a także kontrola postępu uczestników.
Do tego LMS umożliwia też przeprowadzanie testów i wspomaga proces nauki przez Internet. Warto również zaznaczyć, że osoba odbywająca kurs i korzystająca z tej platformy ma wszystko jasno zakomunikowane. Platforma jest naprawdę prosta w obsłudze!
LXP to Learning Experience Platform i znacząco różni się od LMS. Nie ma jednego określonego systemu. Platforma skoncentrowana jest na dopasowywaniu się do potrzeb osób odbywających kurs.
Co ważne, skupia się na doświadczeniu kursanta i jego wygodzie, a nie na zarządzaniu nauczaniem. Dodać jeszcze należy, że platforma opiera się na algorytmach sztucznej inteligencji. Dzięki temu może dopasowywać indywidualnie materiały szkoleniowe do poszczególnych użytkowników.
LMS i LXP to platformy do e-learningu, które prezentują odmienne podejście do realizacji szkoleń pracowniczych. LMS umożliwia prowadzenie kursu dla większej grupy w tej samej formie. To oznacza, że każdy z pracowników, aby ukończyć szkolenie, musi przejść tę samą drogę, te same zadania.
Natomiast w LXP już nie mamy takiej kontroli nad jednolitą ścieżką szkolenia. Oddaje więcej kontroli bezpośrednio w ręce osób odbywających kurs. To właśnie kursanci odpowiadają za swoją ścieżkę kształcenia.
Do tego otrzymują uprawnienia, aby na platformie zamieszczać ich zdaniem wartościowe materiały. Mogą oceniać, podpowiadać innym i rekomendować pewne rozwiązania.
Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoi pracownicy podążali tą samą drogą w czasie kursów i szkoleń e-learningowych, to najlepszym rozwiązaniem będzie wybór platformy LMS. Świetnie sprawdza się w korporacjach i dużych przedsiębiorstwach, w których większa grupa pracowników musi odbyć dane szkolenie (np. BHP, procedur, strategii firmy). Dzięki niej możesz realnie kontrolować postępy pracowników.
W przypadku LXP niepodważalnym walorem jest to, że wpisuje się w aktualne e-learningowe trendy. Coraz większy nacisk jest kładziony na personalizację usług. Tego też oczekuje się dzisiaj od platform związanych z e-nauką. W związku z tym nie można absolutnie skreślać użyteczności platformy LXP.
Co więcej, w przestrzeni e-learningowej znajdzie się miejsce zarówno dla LMS, jak i LXP. Zanim zdecydujemy się na wybór jednej konkretnej platformy e-learningowej, należy dobrze się zastanawiać, jakie cele chcemy osiągnąć po odbyciu szkolenia czy kursu. To ułatwi nam decyzję o wyborze platformy.
Podsumowanie
Nie da się ukryć, że e-learning, czyli nauka na odległość, w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Póki co nic nie wskazuje na to, żeby miało się coś zmienić w tym zakresie. To atrakcyjna forma nauki, zdobywania nowych umiejętności i kompetencji.
E-learning stał się naszą codziennością, z której korzystają uczniowie, studenci, właściciele korporacji i różnego typu przedsiębiorstw. Jeśli zależy Ci, aby Twoja firma się rozwijała, musisz zainwestować w swoich pracowników, umożliwić im zdobywanie wiedzy i opanowywanie nowych umiejętności.
Na szczęście dzięki szkoleniom e-learningowym nie będzie to dla firmy duży wydatek, za to korzyści okażą się nie do przecenienia. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą kursów, szkoleń i webinariów e-learningowych w Certes.
Podczas naszych szkoleń online kierujemy się profesjonalizmem i innowacyjnością. Od lat zajmujemy 1. miejsce w rankingu firm szkoleniowych w Polsce!