Łańcuch dostaw (Supply Chain) – czym jest? Metody zarządzania
13 października, 2024Job crafting — na czym polega? Jak zwiększyć satysfakcję z pracy?
19 października, 2024TWI (Training Within Industry) – czym jest program? Jaki ma cel?
TWI – Training Within Industry to fundament wdrażania nowoczesnych systemów zarządzania, takich jak lean management. Wykorzystanie metody TWI pomaga w rozwoju kadr, eliminacji marnotrawstwa i usprawnia procesy produkcyjne. Sprawdź, na czym polega program szkoleniowy TWI oparty na sugestiach zgłaszanych przez operatorów i jak dzięki niemu można szybko identyfikować i rozwiązywać problemy, by wzrastać w konkurencyjnym środowisku biznesowym.
TWI – Training Within Industry to fundament wdrażania nowoczesnych systemów zarządzania, takich jak lean management. Wykorzystanie metody TWI pomaga w rozwoju kadr, eliminacji marnotrawstwa i usprawnia procesy produkcyjne.
Sprawdź, na czym polega program szkoleniowy TWI oparty na sugestiach zgłaszanych przez operatorów i jak dzięki niemu można szybko identyfikować i rozwiązywać problemy, by wzrastać w konkurencyjnym środowisku biznesowym.
Historia powstania programu TWI
Program Training Within Industry (TWI) został opracowany w Stanach Zjednoczonych podczas II wojny światowej i miał być odpowiedzią na aktualne potrzeby przemysłu zbrojeniowego. Ponieważ działać trzeba było szybko i efektywnie wdrażać nowych pracowników, powstał program, który miał udoskonalić metody pracy oraz rozwijać umiejętności kierowników i pracowników na różnych poziomach produkcji.
Metoda TWI, o której założeniach będzie tutaj mowa, stała się fundamentem kolejnych koncepcji zarządzania, takich jak lean manufacturing oraz Toyota Production System. Nie tylko faktycznie przyczyniła się do wzrostu produktywności, ale także wpłynęła na standaryzację oraz poprawę bezpieczeństwa pracy.
Na czym polega program Training WIthin Industry (TWI)?
To kompleks praktycznych metod usprawniających procesy produkcyjne i zarządzanie kadrami. Celem programu TWI był i wciąż jest rozwój efektywności pracy oraz doskonalenie metod zarządzania, szczególnie w kontekście lean management.
Przeczytaj na blogu: Lean management — czym jest? Największe korzyści dla organizacji
Wprowadzenie TWI ogranicza marnotrawstwo, poprawia produktywność oraz buduje dobre relacje z pracownikami. Tym samym umożliwia zrównoważony rozwój organizacji. Jego praktyczne wdrożenie ułatwia efektywne zarządzanie procesami produkcyjnymi, ale nie tylko, bo podnosi także jakość środowiska pracy i rozwija umiejętności doświadczonych oraz nowych pracowników.
Dowiedz się więcej na szkoleniach z zarządzania organizacją
Struktura programu TWI
Program TWI składa się z kilku elementów, a każdy odpowiada za konkretne aspekty doskonalenia pracy. Najważniejsze to:
- Instruowanie pracowników
Moduł przekazuje skuteczne metody szkolenia nowych pracowników, aby mogli oni szybko przejąć swoje obowiązki.
- Doskonalenie metod pracy
Skupia się na identyfikowaniu możliwości związanych z usprawnieniem procesów produkcyjnych, eliminowaniem marnotrawstwa oraz standaryzacją pracy.
- Relacje z pracownikami
To aspekt umożliwiający kierownikom zbudowanie dobrych relacji z zespołem, a tym samym pozwala na większą efektywność i lepsze zarządzanie.
- Bezpieczeństwo pracy
Ważnym celem programu jest także zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy. Ono także podnosi efektywność oraz zwiększa satysfakcję pracowników.
Przeczytaj na blogu:
Facylitacja – czym jest? Jak pomaga zwiększyć efektywność grupy?
Standaryzacja – czym jest? Jakie daje korzyści w procesach biznesowych?
Lider w TWI
Kierownik, czyli lider zespołu, ma nie tylko wdrażać standardy pracy i rozwijać efektywność produkcyjną, ale także instruować oraz motywować swoich podwładnych. W TWI liderzy przyczyniają się do standaryzacji procesów, eliminacji marnotrawstwa oraz zwiększenia efektywności pracy. Są także odpowiedzialni za rozwój utalentowanej kadry, dbają o usprawnienie pracy i poprawę relacji z pracownikami. Tym samym mają bezpośredni wpływ na efektywność całej organizacji.
Jaki jest cel TWI?
Program TWI został opracowany, aby skutecznie instruować pracowników oraz przekazywać wiedzę w taki sposób, by szybko wdrażali się do pracy. TWI kładzie nacisk na standaryzację oraz usprawnienia podczas wykonywania pracy pozwalające na wzrost produktywności. W ramach programu Training Within Industry to lider TWI wdraża metody szkoleniowe i instruuje nowych i doświadczonych pracowników. Jego rola jest szczególnie ważna w firmach produkcyjnych stosujących filozofię lean.
TWI stał się integralną częścią wdrażania lean management. Stworzył narzędzia i strukturę ciągłego doskonalenia procesów. Dzisiaj metoda 4 kroków TWI jest podstawą w programach TWI IP (Instruowanie Pracowników) oraz TWI MP (Metody Pracy). Koncentruje się nie tylko na efektywności produkcji, ale także na budowaniu dobrych relacji między pracownikami a kierownictwem. W ten sposób sprzyja długoterminowemu rozwojowi organizacji, a nie tylko doraźnemu rozwiązywaniu problemów.
Korzyści z wdrożenia TWI
Wdrożenie programu TWI przynosi firmom produkcyjnym liczne korzyści, które wpisują się w filozofię lean i jej metody oraz narzędzia. Przede wszystkim pozwala na szybki rozwój nowych pracowników. Stosowanie metody 4 kroków TWI ułatwia liderom jasne przekazywanie wiedzy co prowadzi do podniesienia wydajności zespołów produkcyjnych.
Korzyści z wdrożenia TWI obejmują:
- Zwiększenie produktywności
Program TWI skupia się na usprawnieniu metody wykonywania pracy, eliminuje błędy i marnotrawstwo. To przyczynia się do poprawy rezultatów pracy.
- Rozwój kadr
TWI koncentruje się na szkoleniu nowych oraz już doświadczonych pracowników. To oznacza stały rozwój umiejętności w ramach firmy.
- Ciągłe doskonalenie
W ramach TWI wprowadza się rozwiązania zgłaszane przez operatorów. Umożliwia to wdrażanie usprawnień i rozwiązywanie problemów na bieżąco.
- Dobre relacje w firmie
TWI kładzie duży nacisk na budowanie dobrych relacji między kierownictwem a pracownikami, a to sprzyja współpracy i zaangażowaniu zespołów.
- Poprawa bezpieczeństwa
W ramach programu TWI BP (Bezpieczeństwo Pracy) priorytetem jest nie tylko wzrost wydajności, ale również tworzenie bezpiecznego środowiska pracy.
- Standaryzacja pracy
Dzięki TWI RP (Relacje Pracownicze) oraz innym modułom programu standaryzacja procesów pracy staje się niezwykle ważnym elementem zarządzania produkcją. To prowadzi do utrzymania stałej jakości i eliminacji marnotrawstwa.
TWI stał się startowym narzędziem przy wdrażaniu filozofii lean management, wspierając rozwój metod i narzędzi lean. Za jego sprawą sukces odnieśli tacy giganci jak Toyota Production System. Program TWI, nie tylko w przemyśle amerykańskim, ale na całym świecie zyskał reputację skutecznej metody zwiększania efektywności produkcji i ciągłego doskonalenia organizacji.
Jak wdrożyć TWI?
Wdrożenie programu TWI (Training Within Industry) to proces mający na celu szybki rozwój nowej kultury pracy. Wdrażanie idei TWI pozwala na uzyskanie wzrostu produktywności oraz poprawę jakości pracy poprzez szkolenie pracowników i usprawnienia w metodzie wykonywania obowiązków.
Przygotowanie firmy
W tym etapie najważniejsze jest zrozumienie zasad programu TWI oraz odpowiednie przygotowanie kadry zarządzającej. Należy określić, jakie obszary w organizacji wymagają usprawnień i jak TWI może pomóc w osiągnięciu jej celu. Ważne jest również, aby liderzy organizacji wspierali i promowali program.
Instrukcja i szkolenia dla pracowników
W metodzie TWI instruowanie pracowników polega na przekazywaniu wiedzy nowym i doświadczonym pracownikom w sposób systematyczny i standaryzowany. Szkolenia TWI są oparte na tzw. metodzie 4 kroków, które pomagają pracownikom szybko opanować nowe umiejętności oraz stosować je w codziennej pracy. Celem szkolenia pracownika w ramach TWI jest szybki rozwój nowej wiedzy i umiejętności.
Doskonalenie metod
TWI koncentruje się na ciągłym doskonaleniu metod pracy poprzez nieustanne poszukiwanie usprawnień, często na podstawie sugestii zgłaszanych przez operatorów. Wdrożenie TWI pozwala na bieżące rozwiązywanie problemów oraz eliminowanie marnotrawstwa, czyli jest zgodne z narzędziami lean management. W ten sposób możliwe jest zwiększenie produkcji oraz optymalizacja zasobów ludzkich i technologicznych.
Relacja z pracownikami
Program TWI, poprzez swoje podejście do instruowania i doskonalenia pracy, wspiera budowanie pozytywnych relacji. Te zaś wpływają na zaangażowanie pracowników, a tym samym na jakość wykonywanych zadań. Według założeń programu niezwykle ważne jest, aby liderzy rozumieli, jak ważna jest komunikacja i motywowanie pracowników, bo to przekłada się na poprawę atmosfery pracy oraz wzrost jakości wykonywanej pracy.
Podsumowanie
TWI miało ogromny wpływ na pracę w przemyśle w czasie II Wojny Światowej, szczególnie w kontekście wzrostu efektywności i standaryzacji procesów. I chociaż historia programu sięga najważniejszych momentów rozwoju przemysłu amerykańskiego, to stał się on narzędziem wykorzystywanym podczas wdrażania filozofii lean także we współczesnych przedsiębiorstwach. Dzięki metodom i narzędziom TWI firmy mogą osiągać lepszą produktywność i wprowadzać innowacyjne rozwiązania w codziennych operacjach.