Problem Solving – co to jest? Jakie są metody rozwiązywania problemów?
4 września, 2023Sprzedaż okiem milenialsów
11 września, 2023Zasady savoir-vivre. Zasady dobrego zachowania przy stole i w biznesie
Savoir-vivre to, najprościej mówiąc, dobre maniery, zbiór zachowań, umiejętność postępowania w konkretnych sytuacjach oraz miejscach. Etykieta dotyczy znajomości zwyczajów, form grzecznościowych, reguł zachowania podczas posiłku czy spotkania biznesowego.
Umiejętność odpowiedniego zachowania świadczy o naszym wychowaniu i kulturze. Do tego jest wyrazem szacunku okazywanego innym osobom, niezależnie od statusu społecznego. Znajomość zasad savoir-vivre może okazać się naszą przepustką do lepszej pracy, poszerzenia kręgu znajomych, a nawet nawiązania korzystnej współpracy.
Dlatego już na początku warto zaznaczyć, że zasady savoir-vivre są bardzo ważne, zarówno w sferze prywatnej, jak i w kontaktach biznesowych. Ich znajomość niesie ze sobą wiele korzyści. Na pewno w życiu prywatnym dzięki nim będziemy postrzegani jako osoby dobrze wychowane i potrafiące się zachować w każdej sytuacji.
Savoir-vivre – co to i jakich aspektów dotyczy?
Słowo savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego i jest połączeniem dwóch czasowników w formie bezokolicznika. Pierwsza część tego określenia – „savoir” – dosłownie oznacza „wiedzieć”, natomiast drugą – „vivre” – tłumaczymy jako „żyć”. Całość więc można luźno przetłumaczyć jako „wiedzieć (jak) żyć”.
Zgodnie z definicją „Słownika Języka Polskiego” PWN pod redakcją prof. Witolda Doroszewskiego, savoir-vivre to zasady właściwego zachowania się w towarzystwie. To również znajomość tych reguł i umiejętność ich stosowania.
Dodać jeszcze należy, że znajomość zasad właściwego zachowania jest jednym z wyznaczników kultury osobistej każdego człowieka. Ponadto nie można zapominać, że savoir-vivre jest uwarunkowany kulturowo. Może się różnić w zależności od kraju. Znajomość międzykulturowych zasad ma swoje osobne określenie – „cross-cultural savoir-vivre”. Jest ono trochę mniej znane niż savoir-vivre.
Dowiedz się więcej na szkoleniach:
Savoir vivre w kontakcie z osobą z niepełnosprawnością
Mimo że savoir-vivre narodził się w starożytnej Grecji, wiele jego reguł przetrwało do dzisiaj. Choć warto zaznaczyć, że były takie okresy historyczne, kiedy w Europie nie przykładano większej wagi do etykiety przy stole czy przestrzegania zasad kultury osobistej. Z dużym przymrużeniem oka savoir-vivre traktowano chociażby w renesansie.
Natomiast od lat 60. XX wieku na nowo zaczęto zwracać uwagę na pewne typy zachowań. Dobre maniery były cenione w niemal każdej dziedzinie życia, zarówno prywatnego, jak i biznesowego.
Żyjemy w XXI wieku i z pełną odpowiedzialnością należy podkreślić, że zasady dobrego zachowania przy stole czy kultura osobista w miejscu pracy absolutnie nie odeszły w zapomnienie. Wręcz przeciwnie! W niektórych sytuacjach zasady savoir-vivre w pracy są niezbędne, aby zrobić dobre wrażenie i być poważnie traktowanym przez partnerów biznesowych.
Jakie są zasady savoir-vivre?
Zasady savoir-vivre dotyczą wielu aspektów naszego codziennego życia. Należy pamiętać, że odpowiednie zachowanie świadczy nie tylko o naszej kulturze osobistej, ale jest jednocześnie oznaką życzliwości, grzeczności, uprzejmości oraz tolerancji wobec innych osób.
To właśnie dzięki znajomości zasad savoir-vivre i stosowaniu ich w życiu codziennym będziemy przez innych uważani za osoby kulturalne oraz budzące sympatię.
Zasady savoir-vivre dotyczą wielu aspektów naszego codziennego życia, funkcjonowania i pracy. Do najważniejszych należy:
- nakrywanie do stołu,
- podawanie posiłków,
- spożywanie posiłków,
- układanie sztućców,
- sposób zasiadania do stołu,
- relacje damsko-męskie,
- dress code,
- formy towarzyskie,
- komunikacja,
- kultura słowa,
- higiena osobista.
Savoir-vivre przy stole
Etykieta przy stole jest niezwykle ważna. Obowiązuje nie tylko podczas uroczystych gal, przyjęć czy firmowych spotkań. Należy się do niej stosować także podczas obiadu czy kolacji z rodziną lub przyjaciółmi.
Jak należy zachowywać się przy stole, aby zostać uznanym za osobę dobrze wychowaną i kulturalną? Podstawą jest zachowanie odpowiedniej pozycji podczas siedzenia.
Zasiadając do stołu, należy pamiętać o oparciu pleców o krzesło. Niedopuszczalne jest garbienie się oraz opieranie łokciami o blat.
Przed rozpoczęciem posiłku na kolanach należy położyć serwetkę. Nigdy nie kładziemy jej obok zastawy, a tym bardziej nie zakładamy za kołnierzyk. Podczas spożywania posiłku unikajmy rozmów i jedzmy z zamkniętymi ustami.
Aby nie pobrudzić ubrań oraz obrusu na sztućce nakładajmy małe porcje. Jeśli spożywamy danie, którego głównym składnikiem jest ryba, to ości odkładamy na bok talerza. Podobnie, jeśli w mięsie natrafimy na tłuszcz lub chrząstkę.
Napoje lub alkohol serwowane podczas posiłku należy pić małymi łykami. Mamy się nimi delektować. Ważne jest również przestrzeganie zasad, kiedy rozlewane jest wino. Nie podnosimy ani nie przysuwamy kieliszka. Chcąc się napić, chwytamy delikatnie kieliszek za górną część nóżki.
Przeczytaj na blogu: Komunikacja niewerbalna — czym jest? Jak ważny jest język ciała?
W przypadku kobiet, przed spożyciem alkoholu, powinny one zetrzeć szminkę z ust. Chodzi o to, aby nie pozostawić na szkle śladów.
Bardzo ważne są jeszcze dwie zasady podczas zachowania przy stole. Po zakończeniu posiłku pamiętajmy o odpowiednim ułożeniu sztućców.
Łyżkę od zupy kładziemy na głębokim talerzu, a nóż i widelec z kolei układamy równolegle do siebie. Natomiast łyżeczkę od kawy lub herbaty całą kładziemy na podstawce od talerzyka.
I na koniec. Kiedy spożywany jest posiłek, nie wstajemy absolutnie od stołu. Czekamy, aż ten punkt spotkania dobiegnie końca. Obserwujemy w czasie posiłku gospodarza. Jeśli on wstanie, to znak, że my również możemy odejść od stołu.
Zanim jednak to zrobimy, należy podziękować osobom z najbliższego otoczenia za wspólny posiłek. Następnie można ściągnąć z kolan serwetkę i odłożyć ją po prawej stronie zastawy.
Savoir-vivre w relacjach damsko-męskich
W relacjach damsko-męskich również trzeba odpowiednio się zachować. Współcześnie przestrzeganie zasad w relacjach damsko-męskich jest bardzo cenione.
Co reguluje savoir-vivre w tych kwestiach? Między innymi:
- powitanie,
- podanie ręki,
- wejście do pomieszczenia,
- zasiadanie do wspólnego stołu,
- płacenie rachunku.
W kwestii powitania to kobieta ma pierwszeństwo. Od niej wychodzi inicjatywa podania dłoni, skinienia głową lub słownego pozdrowienia. Mężczyzna powinien uszanować wybraną formę powitania.
Do rozważenia pozostaje kwestia całowania w dłoń kobiety. Niektóre kobiety odbierają to, jako naruszenie strefy prywatności. Jednak nie da się ukryć, że w wielu krajach w dalszym ciągu obowiązuje ta forma powitania.
Należy jednak pamiętać, że można to zrobić tylko w pomieszczeniu zamkniętym. Trzeba też zaznaczyć, że to mężczyzna schyla się ku dłoni kobiety, a nie przyciąga ją do siebie.
Sporo trudności sprawia niektórym kwestia związana z wejściem kobiety do pomieszczenia. Po pierwsze, jeśli mężczyzna i kobieta mają zamiar wejść do tego samego pomieszczenia, to właśnie mężczyzn powinien otworzyć drzwi, wejść i przytrzymać je dla kobiety. Błędem jest przepuszczanie pań jako pierwszych w drzwiach.
Natomiast w sytuacji, kiedy do pomieszczenia wchodzi kobieta, w którym jest już mężczyzna, ten powinien wstać w momencie jej wejścia. Następnie poczekać aż zajmie miejsce i dopiero usiąść.
Podczas wspólnego siedzenia przy stole, rolą mężczyzny dobrze wychowanego jest każdorazowe asystowanie, kiedy kobieta wstaje i siada do stołu. W skrócie oznacza to, że kiedy kobieta chce usiąść, to zadaniem mężczyzny jest przysunięcie krzesła, a kiedy wstaje – jego delikatne odsunięcie. W tym miejscu warto dodać, że wspomniana zasada nie obowiązuje na świeżym powietrzu.
Pozostaje jeszcze kwestia uregulowania rachunku podczas wyjścia w miejsce publiczne. Jest kilka możliwości. Zgodnie z savoir-vivre na mężczyźnie nie spoczywa obowiązek pokrycia całego rachunku. Nie będzie absolutnie żadnym faux-pas, jeśli kobieta i mężczyzna podzielą się kosztami.
Sytuacja inaczej wygląda jedynie w przypadku, kiedy to mężczyzna zaprasza kobietę na kolację czy drinka. Wtedy sam jest zobowiązany uregulować należność. Jednak ta zasada działa także w drugą stronę, kiedy to kobieta zaprasza znajomego na spotkanie.
Savoir-vivre w biznesie
Kiedy bliżej zapoznamy się z zasadami savoir-vivre w biznesie, to przekonamy się, że kluczową rolę dogrywa dress code kobiet i mężczyzn oraz zasady przy powitaniu. Dodać trzeba, że równie ważne są kultura osobista w miejscu pracy oraz przestrzeganie hierarchii.
W kwestii powitania i pożegnania obowiązują zbliżone zasady, jak przy savoir-vivre w relacjach damsko-męskich. Warto zwrócić uwagę, że rękę na powitanie i pożegnanie jako pierwsza powinna wyciągnąć osoba wyższa rangą, np. szef. Natomiast kłaniać się powinna, jako pierwsza, osoba znajdująca się niżej w hierarchii.
Dowiedz się więcej na szkoleniach:
Należy jednak pamiętać, że podczas spotkania z kontrahentem czy inwestorem role się odwracają. Dla nas to potencjalny klient, więc należy mu się szacunek. Wtedy to my powinniśmy ukłonić się pierwsi.
Zasady savoir-vivre w pracy jasno określają, że nie można się spóźniać na żadne spotkania. W ich czasie nasz telefon powinien być wyciszony. Co więcej, podczas służbowego spotkania nie należy odbierać żadnych telefonów ani odczytywać wiadomości.
Nasza uwaga w całości powinna być skupiona na rozmówcy. Kluczową rolę odgrywa utrzymywanie kontaktu wzrokowego, a także spokojna i uprzejma rozmowa.
Savoir-vivre w komunikacji (telefonicznej, mailowej)
Najczęściej w komunikacji w pracy pomaga nam telefon oraz poczta elektroniczna. Redagując emaile, zawsze stosujmy formy grzecznościowe – „Szanowna Pani”/„Szanowny Panie”.
Jeśli z daną osobą współpracujemy dłużej, możemy rozpocząć swoją wiadomość od „Pani”/„Pan”, a do znajomych możemy zwrócić się po imieniu. Unikajmy natomiast zwrotów „Witam” oraz „Cześć”.
Dowiedz się o wszystkich szkoleniach:
Swoje wiadomości najlepiej zakończyć słowami „Z wyrazami szacunku” lub „Z poważaniem”. W uzasadnionych sytuacjach, kiedy korespondujemy ze znajomymi, możemy użyć wyrażenia „Pozdrawiam”.
Savoir-vivre obowiązuje także podczas rozmów telefonicznych. Podczas nich należy zachować spokój i prowadzić rozmowę z szacunkiem do drugiej osoby.
Trzeba się przedstawić i dopasować ton głosu. Osoba po drugiej stronie słuchawki powinna odczuć, że jesteśmy zainteresowani rozmową i pozytywnie nastawieni.
Pamiętajmy także, aby telefonować o właściwych godzinach. Niedopuszczalne są telefony przed godziną 9.00 rano i po godzinie 20.00 wieczorem.
Savoir-vivre w ubiorze
Zarówno kobiety i mężczyźni do pracy powinni zakładać ubrania, które są czyste, wyprasowane, pozbawione modnych ostatnio przetarć i dziur. Większość biur ma opracowany standardowy dress code dla kobiet i mężczyzn.
Jak powinna w miejscu pracy prezentować się kobieta? Najlepszym wyborem będzie spódnica tuż za kolano lub spodnie, biała koszula oraz marynarka. W dobrym tonie jest także sukienka, ale koniecznie w zestawie z koszulą. Do spódnic i sukienek za każdym razem należy założyć rajstopy.
Całość powinny dopełniać buty z zakrytymi palcami, delikatny makijaż, skromna biżuteria. Niewskazane są krzykliwe kolory lakierów do paznokci.
Ponadto zabronione są ubrania z prześwitującego materiału oraz wielobarwne. Dodatki też powinny być skromne i niewydające mocnych dźwięków (takich jak np. brzęk bransoletek czy mocny stukot obcasów).
Dla mężczyzn standardowy zestaw to oczywiście spodnie, koszula, krawat i marynarka. Wszystko powinno być dopasowane do sylwetki. Wskazane jest, aby spodnie i marynarka były w tym samym kolorze.
Warto pamiętać o odpowiednim dopasowaniu skarpet do odcienia garnituru. Podczas spotkań biznesowych wykluczone jest obuwie typu sandały czy sportowe. Jeśli chodzi o dodatki, to najlepiej ograniczyć się do zegarka oraz poszetki w marynarce (najlepiej w kolorze krawata).
Przeczytaj więcej na blogu:
Kompetencje miękkie i twarde — co musisz o nich wiedzieć?
Kompetencje miękkie – kluczowe umiejętności dla sukcesu zawodowego i osobistego
Dlaczego zasady savoir-vivre są tak ważne?
Znajomości zasad savoir-vivre pozwala nam przede wszystkim na swobodną komunikację w miejscu pracy. Do tego dobre maniery świadczą o naszej kulturze, wychowaniu, wartościach, jakie wynieśliśmy z domu.
Wiedząc, jakie zasady obowiązują podczas zasiadania do stołu, relacji damsko-męskich i każdej inne sytuacji, w jakiej się znajdziemy, będziemy umieli odpowiednio się zachować. Pamiętajmy, że w niektórych kręgach znajomość podstawowych zasad savoir-vivre jest po prostu niezbędna!
Jak dowiedzieć się więcej o zasadach savoir-vivre?
Zgłębienie tajników zasad savoir-vivre nie jest trudne. Zawsze możemy indywidualnie sięgnąć po prace naukowe i poradniki poświęcone tej tematyce.
W Internecie można również znaleźć wiele publikacji, w których omawiane są zasady kultury osobistej w pracy, przy stole czy w biznesie. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na szkolenie z zakresu savoir-vivre.
W Certes prowadzimy szkolenia poświęcone między innymi etykiecie w biznesie. Dzięki nim poszerzysz swoją wiedzę, nauczysz się, jak prowadzić profesjonalną korespondencję pisemną i elektroniczną oraz dowiesz się, jak zbudować profesjonalny wizerunek. Do tego poznasz zasady postępowania w kontaktach biznesowych za granicą.
Sprawdź naszą ofertę certyfikowanych szkoleń z savoir-vivre w biznesie!